logo

12 вересня 1683 року сили «Священної ліги» перемогли османів під Віднем

12 вересня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

340 років тому відбулася битва, яка стала поворотною подією європейської історії. 12 вересня 1683 року об’єднана польсько-німецька армія здобула перемогу над турками-османами та зупинила поширення ісламського світу в Європу. У цій оборонній кампанії взяли участь і запорізькі козаки, які захищали сили «Священної ліги».

У другій половині XVII століття Османська імперія продовжує намагатися підкорити собі європейські держави. Кульмінацією загарбницьких походів турків стала облога Відня, падіння якого означало б посилення османської експансії та можливість їх домінування у Європі.

В ході оборони Відня важливу роль зіграв уродженець Галичини Юрій-Франц Кульчицький, який походив із дрібношляхетського русинського роду. Він служив у короля Яна ІІІ Собеського розвідником. Кульчицький добре знав турецьку мову і, видаючи себе за османського купця, зміг перейти табір ворога та доправити листа з проханням про допомогу лотаринзькому герцогу Карлу. Ситуація в місті стала критичною, однак успішне повернення Кульчицького до Відня стало сигналом не здаватися османам.

Вирішальна битва відбулася під Віднем на посатку вересня. Під командуванням польського короля Яна III Собеського та австрійського герцога Карла Леопольда, антиосманська коаліція здійснила вдалу оборону. 3 вересня німецькі та польські війська рушили на форсування Дунаю, а частина польського війська обійшла османський табір через ліс і завдала раптового удару. Противник недовго чинив спротив і почав хаотично відступати.

Віденська битва завершилася перемогою антиосманської коаліції, завдавши сильного удару Османській імперії та врятувавши Відень від захоплення. Ця перемога визначила подальший хід історії Європи та сприяла підписанню Карловицького миру 1699 року, який закріпив значні територіальні втрати для турків.

В історії Європи було кілька битв, в яких християнський світ захистив свої території. Окрім оборони Відня можна згадати і Битву при Пуатьє 732 року, коли франки зупинили просування мусульман в Європу через Іспанію. Такі події визначають майбутнє цивілізації на багато десятиліть і століть. Хоча сучасна Європа вже давно не веде війн проти мусульманського світу, однак демографічна криза і недалекоглядна міграційна політика спричинили поступову ісламізацію Європи без війн і боїв.