5 вересня 1929 року прем’єр-міністр Франції Арістід Бріан запропонував створити Сполучені Штати Європи

5 вересня 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

У міжвоєнний період в Європі точилися дискусії про майбутнє континенту і мир між державами. З історії ми знаємо, що системи колективної безпеки того періоду зазнали краху, а утопічні теорії розбилися об вересень 1939-го. Але деякі пропозиції знайшли прихильників через десятиліття, хоча для свого часу залишалися утопічними.

Цього дня 1929 року французький лівий політик Арістід Бріан запропонував концепцію Сполучених Штатів Європи. Він був цікавою персоною європейської лівиці міжвоєнного періоду, проте його оригінальність знайшла вираження хіба в утопічних теоріях та поступовій демілітаризації Франції. За планом Бріана європейські держави, які належали до Ліги Націй мали сформувати єдину федерацію зі спільним ринком та подальшою політичною інтеграцією.

Деякі ідеї можуть здаватися конструктивними, і загалом прийнятними, але це не означає, що їх реалізація можлива, коли великими державами керують диктатори. У 1920-х Європу лихоманило від екстремістської та навіть терористичної діяльності червоних. З іншого боку, підіймалися агресивні настрої переділу європейських кордонів та колоній.

Проблема Арістіда Бріана була в надто наївних сподіваннях на домовленості й дипломатію, ніби Ліга Надій чи гіпотетичний пан’європейський проект могли гарантувати мир і процвітання. У 1926 році він отримав Нобелівську премію за сприяння франко-німецькому примиренню, проте подальші дипломатичні кроки не завадили Німеччині змінити курс.

Утопічне прагнення єдності і миру з тими, хто цей мир руйнує, — небезпечна і недалекоглядна стратегія. Французькі уряди за участю та під керівництвом Бріана недооцінили потенціал Німеччини відійти від Версальських угод, а дипломати занадто повірили у вплив Ліги Націй.

Ідея СШЄ досі не дає спокою деяким європейським політикам. Протягом минулого десятиліття стали гучнішими голоси прихильників федералізації Європи та посилення взаємозалежних зв’язків всередині ЄС. Такі заходи сприятимуть подальшій втраті державами власного суверенітету задля єдності і одностайності Союзу. Разом з цим, зараз не видно справді сміливих кроків і рішучого протистояння загрозі російській агресії, тому в нинішніх умовах глибша інтеграція принесе більше негативних наслідків для європейських народів.