Сьогодні виповнюється 9 років з початку бойових дій на Донбасі. 14 квітня 2014 року розпочалася Антитерористична операція на Донбасі, яка пізніше стала називатися Операція Об’єднаних сил. Того дня стартували бойові дії з метою звільнення від сепаратистів та російських бойовиків міста Донбасу.
Антитерористична операція була санкціонована Верховною Радою. Депутати проголосували за відповідне рішення після захоплення російськими бойовиками адміністративних споруд у Слов’янську та Краматорську 12 квітня.
Близько 9 ранку кілька десятків озброєних бойовиків (як пізніше стало відомо, їх очолював Ігор Гіркін (Стрєлков) обрали своєю першою мішенню Слов’янське управління МВС, щоб заволодіти арсеналом зброї. Далі вони побудували барикади, захопили відділення СБУ та зустрілися з мером міста Нелею Штепою. Вона оголосила російських диверсантів «народним ополченням», яке нібито має захищати населення Слов’янська від київської влади.
Через два дні, 14 квітня, розпочалися контрдії з боку української влади, щоб нейтралізувати терористів та повернути контроль над містами. Стан української армії навесні 2014-го бажав кращого. Однак величезна кількість добровольців стали до лав Збройних сил України, новоутворених підрозділів у складі Міністерства внутрішніх справ, а також утворили численні добровольчі батальйони, які відіграли вирішальну роль особливо в перші місяці війни. Вони вже брали участь у перших боях за Слов’янськ, Маріуполь, Червоноармійськ.
Перші бої в квітні-травні 2014 року продемонстрували ефективність добровольців, хоча матеріальне забезпечення армії на той час було майже відсутнє. Саме тому швидко розгорнувся масштабний волонтерський рух. Люди з усієї України збирали продовольство та кошти для купівлі бронежилетів, касок та іншого спорядження солдатам.
Можливо, у 2014 році ніхто не уявляв, що ця війна затягнеться на багато років, а росія піде на повномасштабну агресію та чинитиме буквально геноцид того ж населення Донбасу, яке кремлівська влада нібито взялася «захищати» від українських «нацистів». За ці 9 років війни саме мешканці Донецької та Луганської області зазнали найбільших втрат і руйнувань, а деякі міста, які українська влада розбудовувала і в які надходили великі інвестиції, тепер просто зітерті з лиця землі.
Сьогодні Україна продовжує чинити відчайдушний спротив російським окупантам і абсолютна більшість населення очікує повернення всіх територій (включно з Донбасом і Кримом) під контроль законної української влади. Сьогоднішня річниця — це привід згадати, що наша війна триває вже понад 9 років і вона не почалася у 2022-му. Невідомо, скільки ще часу знадобиться для звільнення всієї України, але зберігаймо віру та молімося за наше військо кожного дня!