Сьогодні річниця звільнення Бучі

31 березня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Рік тому Збройні Сили України звільнили Бучу — містечко на Київщині, яке 33 дні росіяни тримали в окупації. Тоді Україні та світу відкрилися страшні факти численних воєнних злочинів росіян, що остаточно зробило неможливим будь-який компроміс з агресором. Те, про що ми чули і те, про що здогадувалися, насправді було применшеним уявленням про звірства росіян. Коли ЗСУ вибили окупантів з Бучі, то окупанти залишили по собі не лише зруйновані будинки, але й понад 1400 вбитих цивільних.

Українські солдати, які звільнили міста на півночі Київщини, стали першими, хто побачив це на власні очі. 31 березня минулого року виявлено братські могили місцевого населення, цивільних чоловіків, які були просто страчені. Також виявлено тіла зґвалтованих і вбитих жінок, яких ворог намагався спалити. Просто посеред вулиць лежали тіла вбитих росіянами цивільних. Багато з них мали зв’язані руки, що свідчить про страти. Також після початку розслідування в місті знайшли братські могили та катівні.

Фотографії з Бучі облетіли весь світ. Цивільних людей розстрілювали просто на вулиці, у їх помешканнях, а розслідування вбивств знайдених у братських могилах чоловіків показало, що окупанти вбивали всіх – від підлітків до пенсіонерів.

В період окупації Бучі ворог здійснив близько 9000 воєнних злочинів. Це і масові вбивства цивільних, обстріли житлових будинків, зґвалтування, катування, розбій, крадіжки тощо. Ті мешканці Київщини, які встигли евакуюватися, пізніше після повернення виявили, що росіяни пограбували дуже багато квартир і будинків. Наразі продовжуються розслідування.

Буча стала символом російських звірств в Україні, проте вона зовсім не єдина, вона продемонструвала «почерк» росіян. Звільнення населених пунктів Київщини, Харківщини, Херсонщини щоразу відкривало подібні до бучанських злочини. Ми пам’ятаємо, як у вересні після звільнення Ізюма, наші військові знайшли масове поховання у лісі біля міста, де також було чимало вбитих зі з’язаними руками.

Рано чи пізно Україна поверне контроль над усіма захопленими територіями і будуть остаточно викрита правда про російську окупацію. В період боїв за Маріуполь ворог вбив тисячі цивільних. За різними оцінками кількість жертв може сягати понад 100 тисяч. Цифри втрат цивільного населення можуть бути ще більші, враховуючи величезні території, які знаходяться в окупації. Тому не забуваймо молитися за тих, хто чекає звільнення понад рік і навіть вже понад 9 років.