logo

17 вересня 1939 року розпочалася радянська окупація Польщі

17 вересня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Цього дня 1939 року розпочалася агресія СРСР проти Польщі. Передумовою вторгнення став Пакт Молотова-Ріббентропа, підписаний в серпні того ж року представниками СРСР і Німеччини, згідно з яким дві держави домовилися розділити сфери впливу в Європі, що стало попередньою дорожньою картою для поширення агресії.

Вночі 17 вересня Війська Радянського Союзу перейшли західний кордон і захопили узгоджену з німцями територію. Москва порушила низку договорів, укладених з Польщею в попередні роки і десятиліття, що робить радянське вторгнення абсолютно віроломним і підступним.

Через кілька днів у війну вступили Франція та Велика Британія, проте реальної допомоги від них в ці місяці не було. Польський уряд емігрував до Лондона, звідки намагався тримати зв’язок із партизанами. Операція Червоної Армії включала анексію західної частини України та Білорусі та тривала 20 днів.

Разом із нацистською Німеччиною Радянський Союз поділив Польщу, що доводить статус СРСР як агресора, а не жертви цієї війни. Згадуючи трагедію цього вторгнення не можна оминути подальшу долю польських військовополонених, яких захопили комуністи.

Понад 21 тисяча польських солдатів і арештованих більшовиками представвників інтелігенції стали жертвами масового розстрілу в Катині та інших містах. Страти продовжувалися з початку квітня до середини травня 1940 року. Наказ розстріляти полонених ухвалило безпосередньо Політбюро ВКП(б) (за поданням Лаврентія Берії), в постанові якого воєнний злочин трактується як «розвантаження таборів».

СРСР був таким самим агресором в Другій світовій війні, як і Третій Рейх. Великою помилкою історіографії деяких європейських держав є стійке переконання, ніби перемога над нацизмом силами Радянського Союзу поклала край насильству і геноциду. Повторна окупація України, Польщі та інших держав Східної Європи принесла нам довгі десятиліття репресій і мільйони зламаних доль.

Згадуючи трагедію польського народу, нині у 2022 році спостерігаємо разючі аналогії кремлівської підступності, необґрунтованої жорстокості й знецінення людського життя. Як і 82 роки тому москва продовжує нести загрозу для миру і суверенності народів, а також повторює досвід розправи і тортур над військовополоненими. Тоді, у 1940-х, кремлю вдалося уникнути покарання, але в нинішній боротьбі українського народу ми постійно відчуваємо солідарність із багатьма народами, котрі пам’ятають про злочини Російської імперії та СРСР і допомагають нам знищити цю імперську сутність східного сусіда.

Теми: