17 липня 1538 року з’явився декрет Сигізмунда Старого проти лютеран.
Це була вже друга спроба монарха зупинити поширення реформаційних ідей. Ще в 1530 році великий князь литовський Сигізмунд Старий проголосив у Вільні перший декрет проти «лютеран і анабаптистів», в якому забороняв проповідь антикатолицьких поглядів не тільки публічно, а й в приватних бесідах, а також поширення книг подібного змісту. Той факт, що потрібен був другий декрет, показує, що перший не досяг своєї мети.
Незважаючи на заборону, на наступний 1839 рік випускник Віттенберзького університету Авраам Кульвен заснував у Вільні лютеранську школу. І вже в 1542 році Сигізмунд Старий був змушений видати новий декрет, в якому великий князь наказав Кульвену відректися від своїх поглядів, а також погрожував кожному шляхтичу позбавленням дворянського звання і конфіскацією майна в разі, якщо той буде сповідувати вчення Лютера, забороняв направляти молодь на навчання в Німеччину і запрошувати німців в якості вихователів і вчителів.
Однак ніякі декрети і репресії не могли зупинити духовне оновлення, і вже в наступному році був скасований закон, що забороняв навчання в німецьких університетах. А ще через десятиліття, після звернення в протестантизм канцлера Миколи Радзивілла Чорного, вся країна буде охоплена навчанням, яке закликало будувати життя церкви і суспільства згідно з Біблією.