6 липня 1415 року в результаті другого рішення Констанцького собору був спалений Ян Гус, який підкреслював важливість читання Біблії і був наступником ідей Джона Вікліфа.
Ідеї Яна Гуса, розширені його послідовниками-гуситами, стали початком сильного руху духовного оновлення Чехії та посприяли її національному самовизначенню.
Колишній декан і ректор Празького університету ставив авторитет Слова Божого вище Папи. Через століття Мартін Лютер назвав “гуситами” себе і своїх послідовників, так само і перекладача Біблії на білоруську мову Франциска Скорину називали “єретиком-гуситом”.
Гуситське вчення потрапляє на територію ВКЛ, починаючи з 1413 року через проповіді соратника Яна Гуса Ієроніма Празького, а також через воїнів литвинського війська за дорученням князя Вітовта допомагали гуситам боротися проти хрестових походів. На територію України ідеї гуситів потрапляють через Молдову, керівник якої Олександр І Добрий прихильно ставився до них.
Багато ідей Яна Гуса залишаються актуальними і сьогодні, серед яких “Шукай істину, проповідуй істину, люби істину, живи по істині і захищай істину до самої смерті”.