2 липня 1489 року народився Томас Кранмер, реформатор церкви Великобританії

2 липня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

2 липня 1489 року в англійському графстві Ноттінгем народився Томас Кранмер, реформатор церкви Великобританії.

Доктор богослов’я і викладач Кембриджа, Томас Кранмер допоміг англійському королю Генріху VIII в розлученні, у зв’язку з тим, що Кранмер вважав недійсним шлюб з дружиною померлого брата короля.

Ставши архієпископом Кентерберійським у 1532 році, Кранмер створює самостійну англіканську церкви, яка вийшовши з-під влади Папи, стала підкорятися англійському королю. Кранмер проводить реформи церкви, в якій вводиться широке користування Біблією, перекладеної на англійську мову.

Створена Кранмером “Книга спільної молитви” на чотири століття визначила вид богослужінь в англіканській церкві, які проводилися англійською, а не латинською мовою. Доля Кранмера різко змінилася, коли в 1553 році королевою стала католичка Марія Тюдор, яка почала переслідування протестантів.

Томас Кранмер був заарештований разом з двома єпископами Х’ю Лацімером і Томасом Рідлі. Зберігши свою вірність протестантизму, всі троє були спалені на багатті. Кранмер був останнім, оскільки його волю прагнули зламати через споглядання спалення своїх соратників.

Проте, англійський протестантизм вижив і, будучи збагачений пуританами, методистами, квакерами, багато в чому визначив життя цієї нації.