Сьогодні ми згадуємо трагедію 20-річної давнини – теракт у Всесвітньому торговому центрі в Нью-Йорку. Цього дня 2001 року терористи Аль-Каїди захопили чотири пасажирських літаки. Два авіалайнери були спрямовані у вежі-близнюки на Манхеттені, ще один – у будівлю Пентагону, а пасажирам четвертого літака вдалося перешкодити ще одному теракту, але ціною свого життя.
11 вересня о 8:46 ранку один з літаків влетів у північну вежу, а через чверть години інший літак протаранив другу. Через півтори години після зіткнення з літаками обидві вежі повністю обвалилися, що спричинило також пожежі і обвали у будівлях поряд. Того ж дня від уламків веж-близнюків був зруйнований третій хмарочос, а також готель Marriott.
В результаті теракту загинуло 2 996 осіб і ще близько 25 тисяч отримали поранення. За кількістю жертв цей напад став наймасштабнішим терористичним актом в історії США.
Він сколихнув не лише Америку, але весь світ. Цей напад суттєво вплинув на перегляд безпекових алгоритмів (найперше, в аеропортах та місцях масових скупчень людей), на сприйняття глобальності проблеми радикального ісламу та зовнішню політику США.
З вересневим терактом було пов’язане входження американських військ в Афганістан. Чинний тоді американський президент Джордж Буш розпочав «війну проти тероризму», в ході якої американці активно долучилися до боротьби з радикальними ісламістськими угрупованнями, такими як Аль-Каїда й Талібан. Разом з цим місії США в Іраку й Афганістані багаторазово піддавалися критиці, бо не мали належних результатів. Попри трильйони доларів, які американці вклали в розв’язання середньоазійських конфліктів, демократії побудувати там не вдалося.
Кульмінацією поразки США став ганебний вихід військ з Афганістану цього літа. Досить символічно, що саме в дні пам’яті жертв теракту 11 вересня ісламістська влада Афганістану формує новий уряд. Через 20 років після нападу на Всесвітній торговий центр американці з ганьбою передають Афганістан в руки терористів. Талібан не лише встановлює тиранічний ісламістський режим, але й отримав щедрий подарунок від західних противників у вигляді величезного арсеналу зброї на 85 мільярдів (!) доларів (згадуємо тепер, скільки США виділили на військову допомогу Україні).
Доля Афганістану сумна, результати боротьби з тероризмом тим паче. Але найбільшою проблемою є самоусунення як Америки, так і Європи від однозначного лідерства в світі. Сполучені Штати вже не відіграють тієї ролі на міжнародній арені, як це було 20, а тим паче 40 років тому. Водночас всі знають, що це місце не буде порожнім. Де Захід здає позиції, там прийде Схід.