Сьогодні відзначаємо 100 років від дня народження видатного мецената українського походження Петра Яцика. Він є одним з найвідоміших українців-діаспорян , що популяризували українську історію, мову та культуру.
Петро Яцик народився 7 липня 1921 року в селі Верхнє Синєвидне Львівської області. На його долю припало жити в різних державах, однак завжди залишався відданим патріотом України. В роки Другої світової війни Петро Яцик таємно допомагав повстанцям з УПА, а коли стало зрозуміло, під чиїм контролем залишаться західноукраїнські землі, емігрував на Захід.
У 1949 році він потрапив до Канади. Не маючи абсолютно ніяких матеріальних ресурсів, побудував велику компанію з нуля, став успішним бізнесменом та вкладав чималі кошти в підтримку української культури. Яцик починав із однієї книжкової крамниці, однак в 1950-х перепрофілювався і заснував будівельну фірму. Наприкінці століття вона вже приносила значні прибутки.
Він став найвідомішим українським бізнесменом в Канаді, однак швидкий ріст бізнесу не зробив його жадібним чи гордим. Меценат бачив у грошах лише інструмент, ресурс, який можна вкласти у корисні проекти. Яцик говорив: «Гроші можна витратити й заробити знову, але рідко можна зробити те ж саме з хорошою репутацією».
Свою хорошу репутацію мецената він заслужив завдяки спонсорству розвитку української мови та історії спочатку в Канаді, а пізніше й в Україні. Одним з найвагоміших вкладень Яцика стало фінансування перекладу на англійську мову й видання повного зібрання «Історії України-Руси» Михайла Грушевського.
Петро Яцик став спонсором Інституту українських студій Гарвардського університету (США) та Енциклопедії українознавства. Завдяки його сприянню в Канаді був відкритий названий на його честь Центр досліджень історії України при Альбертському університеті. Для українства ім’я мецената є чудовим прикладом поєднання підприємництва і патріотизму, що варто наслідувати іншим.
Коли Україна здобула незалежність, Петро Яцик почав активне фінансування культурних проектів і на Батьківщині. Особливо варто зазначити підтримку видань з історії України та підручників української мови. За свою щедрість та ідейну послідовність у 2000 році був нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого.
З 2001 року щорічно відбувається загальноукраїнський конкурс знавців української мови, який носить ім’я Петра Яцика. Меценат помер в листопаді того ж року, однак конкурс проводиться й донині. Його метою є не лише нагородження найкращих знавців мови, але підтримка, розвиток і популяризація її вивчення.