Цього дня рівно 20 років тому в Нідерландах легалізовано одностатеві шлюби, що стало світовим прецедентом зрівняння таких союзів із традиційними шлюбами. З того часу голландське законодавство визначає, що «Шлюб може бути укладений між двома представниками одної або протилежної статі». Також гомосексуалістам було надана можливість всиновлювати дітей.
Цьому закону передували кілька десятиліть соціальної перебудови суспільства, а юридичні зміни назріли наприкінці 1970-х. Тоді спільне проживання гомосексуалістів стало регулюватися через спеціальну схему «нереєстрованого проживання», яке поширювалося як на гомосексуалістів, так і на людей, що ділили побут, не перебуваючи в шлюбі.
За три роки до легалізації власне шлюбу діяв закон, що дозволяв реєструвати одностатеві партнерства, проте для ЛГБТ і цього було не достатньо. Вони вимагали повного зрівняння з природними традиційними сім’ями. У вересні 2000 року Палата представників Нідерландів ухвалила зміни до Цивільного кодексу, які дозволили реєстрацію шлюбів гомосексуалістів. Набув чинності він 1 квітня. Відтоді єдина юридична різниця між гомосексуальними та гетеросексуальними шлюбами полягала в тому, що у першому випадку батьківство не є автоматичним.
Варто зазначити, що зміну до законодавства ухвалив парламент, в якому вперше після війни християнсько-демократична партія була в опозиції. Тоді саме християнські політичні сили голосували «проти» (Християнський Союз, Християнсько-демократичний заклик і Реформаторська партія (консервативні кальвіністи). Підтримали одностатеві союзи лейбористи, народники, «зелені» та соціалісти.
Ухвалення того чи іншого закону є наслідком змін, що відбуваються в суспільстві (в даному випадку, це відхід від протестантських етичних принципів, який досяг апогею в другій половині ХХ століття). Без морального релятивізму і лібералізації голландської церкви більшість в парламенті не наважилася б приймати такі рішення. Після 1 квітня 2001 року в Нідерландах не було масових демонстрацій проти ЛГБТ чи активного спротиву з боку Церкви. Ба більше, найбільші голландські протестантські церкви не лише визнали ці шлюби, але з 2004 року навіть почали вінчати гомосексуалістів. Наразі тільки католики і меншість протестантів не визнають гомосексуальні союзи.
З дня першої легалізації одностатевих шлюбів минуло 20 років — зовсім невеликий відрізок в історії, але наразі вже 30 держав світу перейняли цей досвід. Приклад Нідерландів та ще десятків держав підтверджує систему лібералізації одностатевих відносин, яка включає спочатку соціальне толерування, далі — одностатеві партнерства, а потім вже — офіційне визнання таких «шлюбів». Чи є цей етап завершальним? Ні, кожен етап супроводжується стигматизацією чи навіть юридичним переслідуванням тих, хто не визнає нормальність одностатевих відносин.