logo

24 березня 1897 року народився Вільгельм Райх

24 березня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

24 березня 1897 року народився Вільгельм Райх — австрійський психолог-неофрейдист. Він увійшов в історію як один з батьків сексуальної революції та спричинив колосальний вплив на нових лівих у питанні сексуальної свободи і повалення традиційних моральних норм.

Райх народився в Галичині, а до Першої світової війни жив на Буковині, однак решту життя провів у Німеччині, Норвегії та Сполучених Штатах Америки. В 22 роки він обирає своїм фахом психіатрію. Рейх став послідовником Зіґмунда Фрейда, який час відвідував його лекції та розвивав його вчення про сексуальність і неврози.

Його науковий інтерес полягав у вивченні та вимірюванні так званої сексуальної «оргонної» енергії, яка, на думку вченого, мала електричну природу. Райх стверджував: всі живі організми мають цю енергію, яка повинна знаходитися в тілі в балансі. Коли енергії стає забагато, то людина має вивільнити її через оргазм, атому не можна допускати обмежень проявів сексуальності (бо це нібито шкодить психічному здоров’ю). Європейські науковці з великим скептицизмом ставилися до робіт Райха, неодноразово критикували і навіть висміювали.

Райх виступав за демонтаж патріархальної сім’ї та авторитету батька. У цьому полягає його основний заклик до європейської молоді. На думку вченого, патріархальна моногамна сім’я більше сковує люди, ніж авторитарні політичні режими.

Вчений стверджував, що соціальні моральні норми є перешкодою для здоров’я, а тому держава має бути зацікавлена в їх руйнуванні. Він відстоював ідею легалізації абортів, розлучень та нормалізації таких явищ як гомосексуалізм, інцест і мастурбація. Саме Вільгельм Райх увійшов в історію як автор ідеї всезагальної сексуальної освіти для дітей.

Передбачуваною була його політична приналежність: Райх доєднався до німецького соціалістичного та комуністичного рухів і намагався використовувати політичні важелі для проштовхування ідеї сексуальної освіти. Але не всі комуністи підтримували психоаналітика, більшість скептично ставилися до його одержимості сексуальними питаннями, адже вважали недоречною розтрату політичного потенціалу, який ліві мали направити на організацію пролетарської революції, виключно на боротьбу за сексуальну свободу.

В 1939 році Вільгельм Райх емігрує до США, де будує цілий дослідницький центр оргонної енергії. Він проводив експерименти з вимірювання та накопичуванням цієї енергії, щоправда, офіційна наука відкидала ці дані, а науковці вважали його шарлатаном, бо подібні маніпуляції були схожими скоріше на алхімію, ніж на науку.

Псевдонаукові експерименти не залишилися поза увагою правоохоронних органів. Коли Райх почав продавати акумулятори органної енергії (яка нібито була «джерелом психічного здоров’я»), то Управляння контролю за харчовими продуктами та медикаментами направило до суду подання з проханням заборонити діяльність Райха. Суд відповів схвально, а тому вчений зобов’язувався знищити свої роботи та акумулятори для органної енергії. Але він продовжував свою діяльність і у 1956 році був засуджений до 2 років позбавлення волі за непокору суду. В листопаді 1957-го він помер у в’язниці від серцевого нападу.

Хоча Райха формально засудили за непокору суду, проте це було не єдине звинувачення. Справді приголомшують факти, які відкрилися вже після його смерті. На території свого дослідницького центру вчений організував Оргономічний центр для немовлят. Пізніше діти, що пройшли через цей заклад стверджували, що його працівники сексуально домагалися до немовлят і малолітніх дітей та привчали їх до мастурбації.

Через 10 років після смерті Вільгельма Райха відбувся новий ренесанс його ідей. Радикальні положення про свободу сексуальності взяли на озброєння хіпі та нові ліві, оголосивши вченого буквально «мучеником».