9 червня 1508 року народився «словенський Лютер»

9 червня 2017 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

9 червня 1508 року народився «словенський Лютер», саме таке прізвисько отримав Прімож Трубар, славний словенський першодрукар і діяч Реформації, перекладач Біблії на словенську мову.

Здобувши освіту католицького священика в Рієті і Зальцбурзі, він наслідує протестантські ідеї під час своєї служби в Люблінській катедрі. У 1547 році за поширення реформаційних ідей він був вигнаний з країни. У вигнанні в Німеччині він організовує друкарню і видає в 1550 р. першусловенську книгу «Абецедар», за якою наступного року видається перекладений з німецької мови на словенську «Катехізис».

У 1560 році його запрошують повернутися на батьківщину, де вже розширилися ідеї Реформації і Трубар стає засновником і першим суперінтендантом протестантської церкви Словенії. У 1565 році ерцгерцог Карл Габсбург навічно висилає його з країни.

Опинившись в еміграції в Німеччині, Трубар, як справжній патріот, далі продовжує свою реформаційну діяльність перекладача і друкаря. Він перекладає і видає словенською Псалтир і Новий Заповіт, а також твори Лютера, християнські гімни і розширені протестантські сповідання віри – Аугсбурзьке, Вюртемберзьке і Саксонське – забезпечуючи таким чином подальший розвиток Реформації в Словенії.