20 травня 1617 року Януш Радзивілл створив в Слуцьку знамениту кальвіністську гімназію

20 травня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

20 травня 1617 року Януш Радзивілл створив в Слуцьку знамениту кальвіністську гімназію, яка працювала безперервно протягом трьох століть.

Вже протягом XVII ст. вона набула слави “Слуцких Афін” за високий рівень освіти, яку отримували учні. Початкову освіту гімназія надавала безкоштовно. Для бідних учнів при гімназії був інтернат. До 1940-х рр. поруч з гімназією діяв кам’яний кальвіністський збір.

У 1628 році в протестантській друкарні в Любче був надрукований Статут Слуцької гімназії, аналіз якого підтверджує високий рівень організації навчання в гімназії, що приносило їй популярність навіть за межами країни.

Серед знаменитих випускників гімназії були поет, перекладач і видавець Ілля Копієвський (творець “громадянського” шрифту), воєвода віленський Януш Радзивілл (1612-1655), білоруський землевласник Едвард Войнич і ін.

У XVII ст. Слуцьк став притулком багатьох гонимих протестантів, так як в ньому збереглася традиція релігійної толерантності часів розквіту Реформації в ВКЛ. Слуцька гімназія виконувала функцію вищої навчальної установи для протестантів ВКЛ в умовах відсутності свого університету, а її випускники часто продовжували освіту в європейських протестантських університетах, приєднуючись до інтелектуальної еліти свого часу.