Цього дня 1894 року народився британський письменник Олдос Хакслі, відомий своїм антиутопічним романом “Дивний новий світ”.
Антиутопічні твори у ХХ столітті займали особливе місце в літературі епохи. На межі модернізму та постмодернізму активно піднімаються питання місця людини в новій системі, що породжує загальне розчарування технічним прогресом та стрімкою перебудовою соціуму. Саме на цей період і припадає значна частина життя Олдоса Хакслі.
Він походив із британської еліти. Серед його родичів було чимало письменників та науковців. Ще навчаючись у Оксфорді, майбутній письменник чітко усвідомив своє літературне покликання, а свій перший роман написав ще у 17 років.
На 1930-1950-і припадає основний період творчості Хакслі. В цей проміжок часу він видає низку романів та есеїв, в яких піднімає актуальні для модернової людини теми: дегуманізація особи в індустріальному світі, наслідки наукового прогресу, зв’язок людини і державної системи тощо. В цей період життя він переїжджає до Каліфорнії та публікує свій найвідоміший роман “Дивний новий світ”.
Антиутопія стала бестселером і вразила читачів немислимо деформованим суспільством. Автор описав дійсно унікальний на той час світ, де люди поділені на касти, де культура споживацтва і розпуста набули нечуваних масштабів. Хакслі оповів історію про суспільство, де всі норми та цінності перевернені з ніг на голову: цнотливість та моногамність стали непристойними, а материнство і сім’я сприймалися як огида і збочення. Пригоди головних героїв демонструють дійсно страшну реальність, де джерелом щастя для людей стають наркотики й розваги, де за яскравою формою криється страшна суть системи, в якій немає місця людині.
Хоча Хакслі писав фантастику і в 1930-і важко було уявити в реальному житті повну реалізацію описаного на сторінках його творів. Проте багато особливостей вигаданого світу почали реалізовуватися через три десятиліття після публікації “Дивного нового світу”.
Попри критику тодішнього суспільства і правдивий прогноз щодо майбутнього розтління і деградації, Олдоса не можна назвати консервативним авторитетом. Ми з подивом чи навіть жахом читаємо “Дивний новий світ”, але описане в романі багато в чому перегукується з деякими сторонами життя самого автора.
Олдос Хакслі неодноразово брав участь у різноманітних тестуваннях і випробуваннях психотропних речовин. Свій психоделічні практики він описав у романі “Двері сприйняття”. Окрім цього, автор не обмежився наркотиками: Хакслі мав чималий досвід вивчення містицизму, східних вірувань й різноманітних парапсихологічних практик.
Та попри все це, його роман підняв питання морально-етичних меж у модерністському суспільстві, продемонстрував наслідки божевільних ідей, реалізованих у тоталітарній державі. А найцікавіше, що навіть цілком світські та невоцерковлені люди могли бачити початки прийдешніх змін в культурі й моралі, які стали характеризувати наступні епохи.