22 липня 1839 року народився естонський пастор Якоб Гурт

22 липня 2017 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

22 липня 1839 року народився естонський лютеранський пастор Якоб Гурт, один із зачинателів національного відродження Естонії через фольклор та організацію Співочих свят.

Якоб закінчив Університет Тарту, де вивчав теологію і лінгвістику. У своїй богословській дисертації він вивчав діяльність Генріха Шталя – відомого естонського лютеранського пастора, творця першого підручника естонської мови, який дав натхнення для подальшої роботи з розвитку естонської мови самого Гурта. У 1864 році він видає брошуру з орфографії естонської мови, а в 1869 році стає одним з організаторів Першого всеестонського Співочого свята, святкування якого значно вплинуло на формування національної свідомості естонців, так виконувалися народні, духовні і патріотичні пісні.

Гурт обраний президентом Товариства естонських літераторів. Ставши пастором з 1872 року, він повністю змінює свою паству – ініціює будівництво трьох шкіл, проводить реформу шкільного навчання і створює три оркестрі. Бачачи який сильний вплив надають піднесені естонські пісні на людей, Гурт організовує збір естонських народних пісень, в якому беруть участь понад сто людей в 58 церковних парафіях. Зібрані піснеспіви видаються в серії “Monumenta Estoniae Antiquae” як окремі збірники – “Стара лютня” і ін.

Через напругу відносин з німецькими пасторами Гурт з 1880 року перебирається в Санкт-Петербург, де стає пастором Яніського приходу. У 1886 році він захищає ступінь доктора філології в Гельсінгфорсі (Гельсінкі) і продовжує управляти рухом по збору фольклору, в результаті якого було зібрано 162 томи народних пісень, віршів і приказок.

Життя Якоба Гурта закінчилося в 1907 році, але його активна діяльність як пастора і естонського відродженця до сьогоднішнього дня високо цінується естонцями, а його зображення поміщено на 10 естонських кронах.