В історії російсько-української війни є безліч героїчних та трагічних сторінок. Одним з найяскравіших прикладів мужності є героїчна оборона Донецького аеропорту, бої за який розпочалися 26 травня 2014 року
Донецький аеропорт був важливим інфраструктурним об’єктом, на який поклали око сепаратисти ще на початку війни. Перша спроба захопити донецьке летовище проросійські бойовики разом з цивільними прихильниками так званої “ДНР” здійснили ще 17 квітня, проте вона була невдалою.
Наступна спроба відбулася відразу на наступний день після президентських виборів. 26 травня проросійські бойовики намагалися знову захопити термінали аеропорту. Для цього сформували три групи бойовиків (серед яких були і чеченські найманці) під керівництвом російських кураторів. Українська влада поставила їм ультиматум покинути захоплені термінали або чекати штурму. Тоді бойовики відмовилися залишити летовище. Після цього український десант в ході антитерористичної операції зачистив новий термінал вже до вечора.
Бій 26 травня став лише початком тривалої оборони. Хоча влітку терористи не намагалися здійснити масштабний наступ на аеропорт, проте такі спроби стали постійними у вересні після підписання “Мінських угод” та втрати Україною частини території внаслідок наступу російських військ наприкінці серпня.
Захисники Донецького аеропорту належали до багатьох українських військових формувань як Збройних сил України так і добровольчі підрозділи. З вересня 2014-го летовище та близьке до нього село Піски захищали постійно бійці 79-ї миколаївської аеромобільної бригади, 93-ї дніпропетровської механізованої бригади, 3-го кіровоградського полку спецпризначення, добровольчого корпусу «Правий сектор» (ДУК) та батальйону МВС «Дніпро».
Тоді ж їх почали називати “кіборгами”. За найвідомішою версією, це звання українські захисники отримали від самих бойовиків, які вжили цей термін, пояснюючи неможливість вибити їх з аеропорту. Слово “кіборги” стало широковживаним символом незламності та унікальної винахідливості й стійкості українського війська.
За наступні місяці внаслідок постійних штурмів проросійських терористів донецьке летовище перетворилося на руїни з каркасом. Однак навіть в умовах систематичних обстрілів наші захисники змогли утримати його аж до середини січня 2015 року, коли аеропорт був остаточно зруйнований. Ці події якнайкраще розкриває вислів “Вони вистояли! Не витримав бетон!”
Донецький аеропорт і сьогодні є символом незламності української армії. Ця сторінка російсько-української війни є прикладом безпрецедентної сміливості, лицарського духу й мужності, яка має стати зразком для виховання наступних поколінь.
Хоча зараз в суспільстві ширяться деструктивні пропозиції про завершення війни за будь-яких умов, проте ми маємо пам’ятати, що наші солдати тримали кожен метр української землі не для того, щоб “втомлені” від війни громадяни знецінювали їх подвиг. А він дійсно вартий уваги. Захисники ДАПу не просто так отримали звання “кіборгів”. Весь період утримання летовища кількісно невеликими силами – це дійсно унікальний приклад як в українській воєнній історії, так і в світовій.