Цього дня 1809 року народився один з найвідоміших американських президентів, перший очільник держави від Республіканської партії Авраам Лінкольн. Він вважається одним з найвидатніших президентів, який протистояв рабству та припинив принизливу практику рабовласництва в США.
Шлях Авраама Лінкольна до найвищої посади в країні не можна назвати простим. Молодий адвокат, обраний до палати представників, мав можливість швидкого політичного зростання, однак його критична позиція щодо захоплення мексиканських земель звела потенційну популярність нанівець. Проте Лінкольн не опустив руки, але використавши свій фах, розпочав активну правозахисну роботу, що схилило на його бік чимало виборців.
З кінця 1840-х майбутній президент, заручившись підтримкою багатьох аболіціоністів, почав активно лобіювати скасування рабства в окрузі Колумбія. За кілька років він долучається до Республіканської партії США (він був одним з її засновників), від якої пізніше стає кандидатом в президенти. В листопаді 1860-го Лінкольна обрано главою держави, що збурило невдоволених рабовласників на повстання і вихід частини штатів з США. Саме тоді розпочалася Громадянська війна, яка завершилася перемогою противників рабства, але залишила глибокий шрам на тілі американської нації.
У вересні 1862 року Авраам Лінкольн видає два накази, відомі як Прокламація про звільнення рабів. І хоча вона стосувалася територій, які США не контролювали на момент видачі документу, проте після перемоги в Громадянській війні саме завдяки цьому документу тисячі людей отримали свободу. Також Прокламація пізніше лягла в основу 13 поправки до Конституції США (від 1865 року), якою заборнялося рабство і будь-яка примусова праця.
Лінкольн був ключовою персоною американського політикуму, який жорстко виступив проти рабства в Штатах. З одного боку, це була логічна позиція, що свідчила про еволюцію політичної культури американців, однак з іншого, досить радикальна вимога переглянути усталений спосіб життя Півдня задля подальшого розвитку.
Він увійшов в історію як затятий борець проти рабовласницького ладу, за що здобув повагу й популярність в американців, і навіть сучасні американські ліберали попри ненависть до свого минулого визнають заслуги Лінкольна. Однак за повагою і визнанням його ролі в утвердженні свободи не так часто згадується роль християнської віри та Біблії зокрема в становленні світогляду 16-го президента: “Я переконаний, що Біблія є найкращим подарунком, яким Бог коли-небудь наділив людину. Все найкраще від Спасителя світу передається нам через цю книгу”.
Авраам Лінкольн не був інфантильним лібералом зразка ХХІ століття, не маніпулював абстрактними гаслами про класову боротьбу, але черпав ідею свободи з християнства. Він про це говорив прямо: “Наша опора полягає в любові до свободи, яку посадив Бог на наших лонах. Наш захист полягає в збереженні духу, який дарує свободу як спадщину всіх людей, скрізь і у всіх краях. Якщо знищиш цей дух, то посадиш насіння деспотії вколо власних дверей”.