Підбірка фільмів про видатних християн

19 лютого 2018 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Досліджуйте історію через захопливі фільми, такі як «Лінкольн», «Дивовижна благодать», «Залізна леді», «Кромвель», «Владика Андрій», та «Попелюшко: свобода всередині нас». Кожен розкриває унікальний погляд на ключові моменти та видатних особистостей-християн, надаючи захопливу подорож у минуле.

“Лінкольн”

«Лінкольн» є історико-біографічною стрічкою, яка розкриває трагічну і водночас реформаторську сторінку історії Сполучених Штатів Америки. Фільм піднімає складні питання війни і миру та те, якою має бути адекватна відповідь на несправедливість. Сюжет побудований довкола біографії 16-го президента США Авраама Лінкольна. На його долю випала складна місія – очолювати державу під час громадянської війни 1861-1865 років. Зображенню воєнних баталій не відводиться багато часу, проте глибоко відчувається той жах і горе війни, яка розділила одну націю. У другій половині ХІХ століття ганебно було “провідній демократії” миритися з фактом існування на її території рабства. Аболіціонізм (рух за звільнення рабів) набув нечуваного раніше поширення в північних штатах, на противагу переконанню в необхідності зберегти рабовласницький лад, поширеному на Півдні. Саме Лінкольн мав об’єднати державу та зберегти єдність Сполучених Штатів. Президент США опирався на християнські цінності, а тому категорично відстоював право людини бути вільною, якою її і створив Бог. Перш за все, ми бачимо тут не воєнні, а політичні баталії. Це була тривала і послідовна боротьба за прийняття 13-ї поправки до Конституції, яка забороняла рабство та примусову працю.

“Дивовижна благодать”

Фільм “Дивовижна благодать” розкриває нам обставини рішучих спроб прийняти закон, котрий заборонив би работоргівлю в Британській імперії. Сюжет картини побудований навколо англійського політика, члена парламенту Великобританії та затятого аболіціоніста Вільяма Вілберфорса. Після знайомства з колишнім рабом, він приймає важливе рішення – на законодавчому рівні заборонити работоргівлю та звільнити всіх рабів. Це була надзвичайно непроста задача – кинути виклик абсолютній більшості депутатів парламенту, адже работоргівля була вагомою часткою у структурі всієї економічної діяльності Британської імперії. Багато років Вілберфорс намагався переконати британський істеблішмент у необхідності прийняття даного закону, відкриваючи правду про життя рабів на американському континенті, жахливі умови перевезення, а найголовніше – донести християнську істину: Бог створив усіх людей вільними.

Сама назва стрічки відносить нас до всесвітньовідомого гімну «Amazing Grace», написаного колишнім работорговцем Джоном Ньютоном, котрий розкаявся у вчинених гріхах та докорінно змінив своє життя. Його історія та саме ця пісня, яка є відомою і сьогодні, надихнула багатьох навернутися до істини та проявити християнську людяність.

Опираючись на свою віру та християнські переконання, Вільям Вілберфорс зібрав команду однодумців та зумів схилити більшість парламенту на свій бік. Цей фільм піднімає важливе питання: чи можна закривати очі на етичні злочини задля економічної доцільності? У даній конкретній ситуації історія дала правильну відповідь. Вілберфорс показав, наскільки великими є можливості однієї людини, щоб змінити докорінно ситуацію, продовжуючи боротися проти несправедливості до кінця свого життя.

“Залізна леді”

З-поміж найбільш виразних лідерів країн ХХ століття вирізняється одна особистість – перша жінка-прем’єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер. Саме про її життя та діяльність піде мова у фільмі “Залізна леді”. Перш за все, слід зазначити, що стрічка відзнята на високому рівні з відмінною режисурою та зірковим складом акторів, за що свого часу була нагороджена “Оскаром”. Фільм має дві часові лінії, а тому практично все життя Маргарет є одним великим флешбеком, який веде нас від молодих до більш зрілих її років, паралельно зображаючи старість, а подекуди й ілюзорну тягу до минулих років її управління державою.

Ми спостерігаємо непростий шлях молодої Маргарет, випускниці Оксфордського університету, у велику політику. Своєю міццю, впертістю, непоступливістю та відмінним знанням і розумінням своєї справи вона змогла не тільки очолити Консервативну партію, а й одержати найвищу виборну посаду в державі. Глядач поринає у вир політичного життя, спостерігає за становленням однієї з найбільш виразних персон тих часів. Глобальні виклики, непросте сімейне життя і обов’язок приймати надважкі рішення не зламали цю жінку, яку по праву називають “залізною леді”. Це була та людина, яка повернула консерватизм у Консервативну партію та підняла Британію з кризи. Реформувавши колишню найбільшу імперію до невпізнанності та підтримавши очільника Сполучених Штатів Рональда Рейгана, Маргарет Тетчер ввійшла до плеяди тих політиків, чия діяльність посприяла завершенню “холодної війни” та падінню “залізної завіси”.

“Кромвель”

У часи, коли поняття “демократія” залишилося у далекому античному минулому, коли владу в Європі мали егоцентричні монархи, англійське суспільство примусило похитнутися такий порядок речей. Фільм “Кромвель” 1970 року повідає глядачу про розгортання революції, спрямованої проти абсолютистської влади короля, та її наслідок – громадянську війну в Англії ХVІІ століття. Олівер Кромвель – депутат англійського парламенту, ревний християнин і борець за справедливість. Зіштовхнувшись особисто зі свавіллям знахабнілої знаті, яка мала прихильність короля, Олівер разом з іншими депутатами парламенту намагається обмежити владу монарха Карла І. Ми спостерігаємо еволюцію його поглядів: від недопущення навіть думок протистояти особисто королю до абсолютно протилежного – страти монарха. Стрічка захоплює актуальністю піднятого питання: якими мають бути відносини між громадянами і владою? Де є межі влади і як має реагувати християнин на несправедливість і свавілля?

“Владика Андрей”

Коли мова іде про українських релігійних діячів, не можна не згадати митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького. Вітчизняний кінематограф не оминув таку визначну особистість. Фільм “Владика Андрей” є непоганою спробою відтворити основні віхи життя митрополита. Як і багато інших біографічних стрічок, цей фільм повідає нам про тернистий шлях релігійного діяча від дитинства до глибокої старості. З ранніх літ почалося його богопізнання, і до кінця свого життя він служив Богу і людям: навчав, допомагав та врятував не одне життя. За свій довгий і непростий вік Шептицькому довелося пережити багато режимів, але жоден із них не був народним і українським. Митрополит постає перед нами як сильний духом чоловік, незламний і в той же час співчутливий і турботливий. У ті буремні роки йому довелося вистояти поміж багатьох вогнів. Постійний тиск з боку Московського патріархату, німецьцих SS та радянського НКВС не змогли схилити на свій бік, похитнути незалежність та зламати Шептицького. У фільмі особливо відзначена підступність більшовицьких спецслужб, маніпулятивність та шантаж комісарів НКВС, які перебували на службі режиму. У підсумку ми бачимо трагічну сторінку в історії Української греко-католицької церкви та українського народу загалом. Але попри це, життєвий шлях владики Андрея став натхненням для майбутніх поколінь, перш за все, у боротьбі проти більшовицького режиму та за свободу віросповідання.

“Попелюшко: свобода всередині нас”

Попелюшко: свобода всередині нас – кінокартина, яка відображає послідовну боротьбу поляків, котрі об’єдналися в найбільшу і найвпливовішу опозиційну організацію – профспілку “Солідарність”, участь у якій стала масовим явищем, і яка об’єднала практично всі верстви населення. У центрі сюжету доля римо-католицького священика Єжи Попелюшко, який до кінця був зі своїм народом і активно підтримував діяльність “Солідарності”. Ми бачимо, як Єжи добровільно зголосився стати капеланом цієї організації, підтримував і допомагав її членам у складних та небезпечних ситуаціях. Знаково, що католицька церква у Польщі була невід’ємною частиною антикомуністичної опозиції. Єжи Попелюшко зображений не просто як капелан, а й як активний учасник тих подій. Звичайно, його опозиційна діяльність не могла бути непоміченою комуністичними спецслужбами. Протягом усього фільму ми спостерігаємо постійну конфронтацію священика з представниками влади: стеження, переслідування, залякування, арешт і в кінці-кінців трагічна смерть. Дана стрічка розкриває нам значущість християнського фактору у національній боротьбі Польщі за її незалежність. Слід зазначити, фільм має чимало реальних кадрів тих часів, які дуже вдало вписуються в сюжет і допомагають краще зрозуміти історичну атмосферу подій.