logo

Хто такий Рон Десантіс і які має перспективи очолити республіканців?

8 грудня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Американське політичне життя досить динамічне. Коли порахували всі голоси проміжних виборів, слід чекати, що президентська кампанія де-факто почалася. 15 листопада Дональд Трамп оголосив про намір знову балотуватися на пост президента у 2024 році, проте його номінація від Республіканської партії виглядає не так однозначно, як два роки тому. Дедалі голоснішими стають голоси на підтримку іншого потенційного кандидата — губернатора Флориди Рона Десантіса.

Десантіс підтримку здобуває, а Трамп втрачає

Зміна політичного вітру в Республіканській партії стала очевидною після проміжних виборів у США. Багато кандидатів, підтриманих Трампом, не отримали бажаного результату на виборах до Конгресу. Натомість губернатора Флориди переобрали і цифри показали, хто насправді набуває популярність. Відрив Десантіса від його опонента-демократа сягає рекордних 19%, чого в історії Флориди не було ніколи.

«Ми не лише виграли вибори, ми переписали політичну карту», ​​— заявив Рон Десантіс своїм прихильникам на вечірці з нагоди перемоги і це дійсно так. Дональд Трамп все чіткіше виглядає як політик, чиї часи минають, а Республіканська партія, схоже, готується до великого оновлення.

Рон Десантіс святкую переобрання на пост губернатора у 2022 році.

Чимало нових заяв Дональда Трампа є не просто суперечливими, а скандальними і неприйнятними для самих республіканців. Його риторика підвищує градус напруги, розділяє навіть там, де можна знайти єдність. Повторення старої критики і заклики до самоусунення США від війни в Європі виглядає контрпродуктивно та не може об’єднати навколо республіканців ширші верстви населення, зокрема і громадян так званих «сірих» штатів.

Дехто припустив, що партія має вийти з фази протиріч і слабких кандидатів з низкою програшів на виборах. Вплив колишнього президента тягне партію вниз. Це змушує республіканців орієнтуватися на тих лідерів, які демонструють перемоги і Десантіс тут явно зірка №1. Він виглядає більш привабливим кандидатом, ніж Дональд Трамп, людиною, яка потенційно зможе стабілізувати розділену Америку.

Походження і шлях у політику

Рон Десантіс народився 14 вересня 1978 року у в Джексонвіллі та має італійське походження. Він вивчав історію в Єльському університеті та закінчив Гарвардську юридичну школу.

З 2004 до 2010 року служив у американській армії. У 2007 році був відправлений до Іраку, працював юридичним радником командувача Оперативної групи спеціальних операцій. За свою військову кар’єру Десантіс отримав низку нагород.

Десантіс під час служби в Іраку.

З 2012-го він стає на шлях політичної боротьби. Політик мав добрі позиції в Республіканській партії та був обраний до Палати Представників того ж року. Зважаючи на військовий і правничий досвід, у парламенті його призначили головою підкомітету з національної безпеки.

Загальнопартійна популярність прийшла до Десантіса у 2019 році, після пермомоги на виборах губернатора. З того часу він отримував дедалі більше уваги, а його губернаторство стало предметом обговорень далеко за межами Флориди (ним захоплюються як талановитим лідером, особливо за успішне подолання наслідків трьох руйнівних ураганів).

Популярність політика зростає серед різних категорій американців, його політичні позиції об’єднують людей різного походження і конфесій. За віросповіданням він є римо-католиком. Одружений на Кейсі Десантіс, має трьох дітей.

Рон Десантіс, його дружина Кейсі та троє дітей.

Про погляди потенційного кандидата в президенти

Політичні позиції Рона Десантіса є цікавим сполученням доброї репутації і послідовного консерватизму. Кожен, хто спостерігав за політиком протягом останніх років точно знає, що консерваторам це сподобається. Його позиції щодо ключових спірних питань аж ніскільки не поступаються лозунгам Трампа, проте репутація в губернатора Флориди значно краща і потенційне політичне майбутнє у Вашингтоні виглядає цілком ймовірним.

Релігійний виборець Республіканської партії точно підтримає погляди губернатора Флориди щодо морально-етичних дилем. Позицію Десантіса щодо ЛГБТ і гендерної пропаганди чи не найкраще проілюструє факт оцінки його діяльності на «0», який присвоїла політику Human Rights Campaign, організація, котра підтримує так звану рівність для людей з розладами сексуальної поведінки та ідентичності.

Додає популярності Десантісу і його смілива та досить мудра політика в період епідемії ковіду. У 2020-2021 роках він був одним із небагатьох публічних політиків, який не вводив у Флориді радикальних заходів, але обмежився помірним карантином і добровільною вакцинацією. За це його критикували демократи, проте в підсумку виявилося, що Флорида вийшла з пандемії легше.

Особливу популярність Десантісу принесла освітня політика. Він послідовно і успішно протистоїть гендерним ініціативам у навчальних закладах (заборонив будь-які згадки про сексуальну орієнтацію у школах), а також боровся проти поширення критичної теорії раси та викладання історії в антиамериканському контексті. У березні Десантіс підписав законопроект, яким забороняється навчання ідеям, що групи людей є пригнобленими або привілейованими на основі їх раси, статі чи національного походження.

Рон Десантіс виступає з промовою проти гендерної ідеології в школах за кілька хвилин до підписання законопроекту про батьківські права в освіті, березень 2022.

Як типовий республіканець, губернатор Флориди є послідовним антикомуністом. За його ініціативи у всіх школах штату запроваджено виховні години з інформуванням учнів про злочини комуністів (зокрема Йосипа Сталіна, Мао Цзедуна, Фіделя Кастро), а також про страждання народів, котрі постраждали від червоної чуми. За поширення антикомуністичних ідей критики Десантіса навіть порівнювали його із Джозефом Маккарті, що для правого політика є скоріше компліментом.

Рон Десантіс підтримував десятки консервативних кандидатів у шкільні ради, від яких прямо залежить організація освітнього процесу, а також посприяв зростанню впливу батьків на політику навчальних закладів. Консервативні ініціативи Десантіса знову і знову підтверджують, що Флорида — це місце смерті культури пробудження (woke culture — ліві прогресистські уявлення).

Не менш значущим для консервативних виборців є «хрестовий похід» Десантіса проти абортів. Губернатор Флориди був одним з перших, хто ще до скасування «Роу проти Вейда» ініціював максимальне обмеження дітовбивства, подібно до Техасу. З липня цього року у штаті діє закон, згідно з яким аборти можуть бути легальні тільки в окремих випадках за медичними показами і не пізніше, ніж через 15 тижнів. Аборти на вимогу заборонені, без виключень, а також є протизаконними всі експерименти над тканинами плоду. Протидія абортам забезпечила Десантісу репутацію ефективного і сміливого консерватора, який менше говорить, а більше діє.

Губернатор Флориди підписує закон про обмеження абортів у штаті.

Що стосується інших питань, які розділяють американців, Десантіс послідовно тримає республіканську лінію. Він захищає легальність зброї, збереження смертної кари, підтримує ветеранів і малі податки, а також виступає проти надмірного впливу технологічних компаній, Планованого батьківства і легальності «рекреаційного» канабісу.

Рон Десантіс і Україна

Українське питання – одне з ключових розходжень Трампа і Десантіса. Якщо експрезидент очолює республіканських ізоляціоністів, підтримує ідеї самоусунення США від світової політики, то Рон Десантіс належить скоріше до крила «яструбів» у партії.

28 лютого Десантіс назвав російського диктатора Володимира Путіна «авторитарним заправником» і постійно критикував політику Байдена щодо України як напрочуд слабку (хоча частина республіканців навпаки вважають підтримку України надмірною). Як і багато антикремлівських консерваторів, він докоряв Європі та політикам у Вашингтоні за їх тривалу сліпоту щодо російської загрози та сприяння вирощення противника на ресурсах Заходу.

На відміну від Трампістів, Десантіс і помірковане урило республіканців підтримували не лише запровадження економічних і персональних санкцій проти кремлівських функціонерів, але й нафтове ембарго та повну відмову від російських вуглеводнів.

«Якщо ви хочете притягти Путіна до відповідальності – вдарте туди, де йому буде боляче. Вдарте по енергоносіях… Деякі санкції можуть мати ефект.., але якщо ви вдарите по енергетиці, це буде нищівним ударом», – заявляв він.

Наразі губернатор Флориди входить до неоконсервативного крила в Республіканській партії, для якого характерна послідовна і жорстка зовнішня політика, більш подібна до позицій Рональда Рейгана, ніж Дональда Трампа чи «миротворця» Барака Обами. Серед республіканських яструбів можна ще виділити їх лідера у Сенаті США Мітча Макконелла та колишнього державного секретаря Майка Помпео. Це саме та публіка, яка готова повернути Америці реальний вплив на міжнародній арені (протистояти як росії, так і Китаю, Ірану та іншим загрозам).

Які перспективи?

Десантіса назвали новим конкурентом Трампа відразу після листопадових виборів. Цілком реально, що саме губернатор Флориди стане опонентом Байдена. Зараз на його користь грають кілька фактів:

  1. Десантіс значно молодше і Трампа, і Байдена.
  2. Він зберігає всі праві консервативні цінності, які так подобаються республіканському виборцеві.
  3. Десантіс популярний серед латиноамериканців, особливо кубинців.
  4. Десантіс вже завоював статус чудового лідера, як мінімум у Флориді.

Хоча Десантіс ще не заявив, що точно балотуватиметься у 2024 році, але на кінець листопада популярність Десантіса тільки зростає. Саме про нього говорять як про найбільш ймовірного суперника Трампа на праймеріз (хоча губернатор Флориди не робив жодних офіційних заяв щодо готовності позмагатися за президентське крісло).

Після оголошення Трампом наміру балотуватися знову, Гарвардський центр американських політичних досліджень провів опитування виборців Республіканської партії про підтримку потенційних кандидатів. Наразі результати показують, що всередині партії Трамп все ще випереджає Десантіса на 18%, проте динаміка явно не на користь експрезидента. Нещодавно переобраний губернатор Флориди отримав підтримки на на 11% більше, а Трамп втратив 9%.

60% республіканців заявили, що хотіли б, щоб Десантіс балотувався на пост президента у 2024 році, тоді як 26% проти. Разом з цим, аналогічні цифри зацікавленості бачимо і щодо балотування Трампа. Це означає, що частина республіканців підтримує балотування обох кандидатів і їх змагання всередині партії буде запеклим і покаже, за ким піде більшість. Проте наразі і Трамп, і Десантіс мають дуже великі шанси перемогти Байдена.

Сьогодні Рон Десантіс ще не оголосив про намір балотуватися, але проводить зустрічі із фінансовими донорами Республіканської парії та заручається підтримкою різних груп виборців. Цікаво, що після сплеску популярності губернатора Флориди мільярдер Ілон Маск досить неочікувано публічно підтримав саме його кандидатуру, а не Трампа.

Нова передвиборча кампанія де-факто вже розпочалася, що дуже тривожить Трампа, який зробив кілька заяв із погрозами потенційному супернику. Попереду на нас чекають два дуже цікаві та насичених роки, а потенційні перемоги українського війська будуть дедалі сильніше підбурювати західних політиків (і американських також) активніше підтримувати Україну, щоб встигнути на наш потяг перемоги. І це дуже добре.