logo

17 цитат Джорджа Оруела, які шокують своєю актуальністю в наш час

26 червня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Його свині вразили весь світ, продемонструвавши жахи комунізму. А крилатий вислів про Великого Брата, який слідкує за тобою, можна почути майже будь-де, від телевізійних шоу — до розмов між друзями. Джордж Оруел, чиє справжнє ім’я було Ерік Артур Блер, мав здатність побачити сутність речей і описати це через доступні образи. Його цитують, а цитати називають пророчими та страшними, актуальними, як в часи радянщини, так і нині, в різних куточках землі. На річницю його дня народження, ми зібрали для вас 17 цитат з творів Оруела, які здивують своєю точністю щодо нашого часу.

 1. Маси ніколи не повстають самі по собі та ніколи не повстають тому, що вони пригнічені. Щобільше, вони навіть не усвідомлюють, що вони пригнічені, допоки їм не дали можливості порівнювати.
 2. Загрози, спрямовані на свободу слова, письма та дії, хоча часто бувають незначними у часовому відриві, мають накопичувальний ефект, і якщо за цим не слідкувати, це призведе до повної зневаги до прав громадянина.
 3. Якщо свобода хоч щось взагалі означає, вона означає право говорити людям те, чого вони не хочуть чути.
 1. Свобода — це можливість сказати, що два плюс два дорівнює чотири.
 2. Коли видавці та редактори докладають зусиль, щоб певні теми не виходили в друк, це не тому, що вони бояться переслідування, а тому, що вони бояться громадської думки. У цій країні інтелектуальне боягузство — це найгірший ворог, з яким стикається письменник чи журналіст, і про цей факт, на мою думку, не вистачає дискусії, не яку він заслуговує.
 3. Пересічні люди на вулиці недостатньо зацікавлені в ідеях, щоб бути нетерпимими до них і вважають: «Я думаю, кожен має право на власну думку». Але от літературна та наукова інтелігенція, люди, які повинні бути охоронцями свободи, починають зневажати її як в теорії, так і на практиці.
 4. Найефективніший спосіб знищити людей — це заперечувати та знищувати їхнє власне розуміння історії.
 5. Влада полягає в тому, щоб розірвати людський розум на шматки та знову об’єднати їх у нові форми на свій власний вибір.
 1. Сутність війни — це знищення не тільки людських життів, а й плодів людської праці. Війна — це спосіб розбити вщент, розпорошити в стратосфері, втопити в морській безодні матеріали, які могли б поліпшити народу життя і тим самим зрештою зробити його розумнішим. Навіть коли зброя не знищується на полі бою, її виробництво — це зручний спосіб витратити людську працю і не створити нічого для користі.
 2. Вибір для людства лежить між свободою та щастям, але для великої маси людства щастя — краще.
 3. Якщо ви відчуваєте цінність в тому, щоб залишитися людиною, навіть, якщо це не матиме жодного результату, ви їх перемогли.
 4. Бути в меншості, навіть на самоті, не означає бути дурнем. Існує істина та брехня, і якщо ти чіпляєшся за істину, навіть якщо це проти всього світу, ти не дурень.
 1. Ми тонемо так глибоко, що перший обов’язок інтелектуалів нині — це знову проговорювати очевидні речі.
 2. Жодна здатна до мислення людина не може жити в такому суспільстві, як наше, не маючи бажання його змінити.
 3. Мені здається, що людина перемагає фанатика саме тим, що вона не є фанатиком, але використовує свій інтелект.
 4. Насправді в тоталітаризмі лякає навіть не те, що в ньому здійснюються жорстокі речі, а те, що він атакує концепцію об’єктивної істини.
 5. Чи відчує колись проста людина на вулиці, що свобода мислити така ж важлива і так само потребує захисту, як і її щоденний хліб?

Майже кожен твір Оруела можна розкласти на цитати та побачити паралелі з реальністю. І це лише вершечок всього! Ми живемо в час, коли твереза думка зустрічається рідко, і в тому її велика цінність. Тому як і письменник, нам варто зберігати тверезе бачення світу, а з тим — не втратити надію на кращий світ та краще життя.

А яка цитата торкнулась вас найбільше?

Більше про Джорджа Оруела можете прочитати в нашій тогорічній статті про роман «1984».

В статті було процитовано такі роботи автора та дослідників його праці: Роман «1984», есей «Why I join the I.L.P.» (1938), книга «Orwell and Politics», лист до Річарда Різа, вступ до книги «Колгосп тварин», книга «Orwell on Truth».