Його свині вразили весь світ, продемонструвавши жахи комунізму. А крилатий вислів про Великого Брата, який слідкує за тобою, можна почути майже будь-де, від телевізійних шоу — до розмов між друзями. Джордж Оруел, чиє справжнє ім’я було Ерік Артур Блер, мав здатність побачити сутність речей і описати це через доступні образи. Його цитують, а цитати називають пророчими та страшними, актуальними, як в часи радянщини, так і нині, в різних куточках землі. На річницю його дня народження, ми зібрали для вас 17 цитат з творів Оруела, які здивують своєю точністю щодо нашого часу.
- Маси ніколи не повстають самі по собі та ніколи не повстають тому, що вони пригнічені. Щобільше, вони навіть не усвідомлюють, що вони пригнічені, допоки їм не дали можливості порівнювати.
- Загрози, спрямовані на свободу слова, письма та дії, хоча часто бувають незначними у часовому відриві, мають накопичувальний ефект, і якщо за цим не слідкувати, це призведе до повної зневаги до прав громадянина.
- Якщо свобода хоч щось взагалі означає, вона означає право говорити людям те, чого вони не хочуть чути.
- Свобода — це можливість сказати, що два плюс два дорівнює чотири.
- Коли видавці та редактори докладають зусиль, щоб певні теми не виходили в друк, це не тому, що вони бояться переслідування, а тому, що вони бояться громадської думки. У цій країні інтелектуальне боягузство — це найгірший ворог, з яким стикається письменник чи журналіст, і про цей факт, на мою думку, не вистачає дискусії, не яку він заслуговує.
- Пересічні люди на вулиці недостатньо зацікавлені в ідеях, щоб бути нетерпимими до них і вважають: «Я думаю, кожен має право на власну думку». Але от літературна та наукова інтелігенція, люди, які повинні бути охоронцями свободи, починають зневажати її як в теорії, так і на практиці.
- Найефективніший спосіб знищити людей — це заперечувати та знищувати їхнє власне розуміння історії.
- Влада полягає в тому, щоб розірвати людський розум на шматки та знову об’єднати їх у нові форми на свій власний вибір.
- Сутність війни — це знищення не тільки людських життів, а й плодів людської праці. Війна — це спосіб розбити вщент, розпорошити в стратосфері, втопити в морській безодні матеріали, які могли б поліпшити народу життя і тим самим зрештою зробити його розумнішим. Навіть коли зброя не знищується на полі бою, її виробництво — це зручний спосіб витратити людську працю і не створити нічого для користі.
- Вибір для людства лежить між свободою та щастям, але для великої маси людства щастя — краще.
- Якщо ви відчуваєте цінність в тому, щоб залишитися людиною, навіть, якщо це не матиме жодного результату, ви їх перемогли.
- Бути в меншості, навіть на самоті, не означає бути дурнем. Існує істина та брехня, і якщо ти чіпляєшся за істину, навіть якщо це проти всього світу, ти не дурень.
- Ми тонемо так глибоко, що перший обов’язок інтелектуалів нині — це знову проговорювати очевидні речі.
- Жодна здатна до мислення людина не може жити в такому суспільстві, як наше, не маючи бажання його змінити.
- Мені здається, що людина перемагає фанатика саме тим, що вона не є фанатиком, але використовує свій інтелект.
- Насправді в тоталітаризмі лякає навіть не те, що в ньому здійснюються жорстокі речі, а те, що він атакує концепцію об’єктивної істини.
- Чи відчує колись проста людина на вулиці, що свобода мислити така ж важлива і так само потребує захисту, як і її щоденний хліб?
Майже кожен твір Оруела можна розкласти на цитати та побачити паралелі з реальністю. І це лише вершечок всього! Ми живемо в час, коли твереза думка зустрічається рідко, і в тому її велика цінність. Тому як і письменник, нам варто зберігати тверезе бачення світу, а з тим — не втратити надію на кращий світ та краще життя.
А яка цитата торкнулась вас найбільше?
Більше про Джорджа Оруела можете прочитати в нашій тогорічній статті про роман «1984».
В статті було процитовано такі роботи автора та дослідників його праці: Роман «1984», есей «Why I join the I.L.P.» (1938), книга «Orwell and Politics», лист до Річарда Різа, вступ до книги «Колгосп тварин», книга «Orwell on Truth».