Від початку спалаху коронавірусу в Європі, українські медіа та Міністерство охорони здоров’я багато розповідали українцям про його загрози. Проте наразі в небезпеці лишились люди, які не мали можливість про це почути достатньо — бездомні.
В Києві проживає близько 20 тисяч бездомних людей, а в Україні, за різними даними до 200 тисяч! Якщо хоча б один з них матиме коронавірус, то є ризик, що він поширить це серед місцевих бездомних в спільних місцях для спання та харчування. І це велика небезпека для цих людей, адже вони не знають симптомів хвороби, можуть легко сплутати її з чимось іншим і загинути.
Чому бездомні в найбільшому ризику?
Вони не мають постійного доступу до гарячої води та мила. Одне з головних правил превенції поширення вірусу — це регулярне миття рук. І мити їх потрібно щонайменше 1 хвилину, протираючи кожен міліметр шкіри. Для бездомних це наразі просто неможливо. Життя на вулиці навчило їх існувати в постійній нестачі важливих для тіла речей. І хоча деякі з людей все одно шукають можливість прийняти душ та дотримуватись правил гігієни, через нерегулярність цих дій коронавірус не спинити. І так, вони торкаються обличчя.
Вони не знають симптомів коронавірусу. Ізольовані від інформаційних потоків, бездомні можуть легко сплутати її з легшими хворобами. Відповідно є ризик, що заражена людина не викличе швидку і не покличе на допомогу. Вона шукатиме можливість відпочити через слабкість та високу температуру. І в місцях ночівлі, за умови, якщо поруч будуть інші бездомні, коронавірус поширюватиметься швидше. Крім того, людина не матиме шансу уникнути коронавірусу, бо не знатиме основні шляхи поширення.
В них ослаблений імунітет. Ночівля на вулиці, коли температура опускається нижче нуля, відсутність ліків та регулярного якісного харчування — це все робить людей без дому вразливими до будь-яких хвороб. Проте коронавірус тим небезпечний, що він не зупиниться на одній людині, а знищувати інших за принципом доміно.
Вони майже весь час на вулиці й не можуть самоізолюватись. Оскільки вірус передається не тільки при дотиках, але і перебуванні поруч з людиною, дотиком до її речей, то ризик поширення серед бездомних високий. Не маючи дому, вони вимушені бути на вулиці серед інших людей. І попри дезінфекційні заходи в публічних місцях та транспорті, вони можуть стати випадковими носіями вірусу.
Що ми можемо зробити?
По-перше, ставитися до бездомних як до себе. За можливості, подаруйте бездомному серветки, мило, воду або антисептик, теплу їжу, одяг, або розкажіть, де він може отримати допомогу. Вони вже знаходяться у важкому положенні, а загроза коронавірусу робить їх ще більш вразливими. В Біблії, Приповістях Соломона сказано: «Праведний знає про право вбогих, безбожний же не розуміє пізнання про це». Право бездомного — це мати інформацію про коронавірус та шанс цього уникнути, право на якісну медичну допомогу, харчування. Та повагу до його гідності.
По-друге, підтримати фінансовою, або іншою допомогою організації, які зараз займаються допомогою бездомним. Серед них є такі: Нове життя: допомагають бездомним, які перебувають в притулках. Наразі є потреба в харчових продуктах, засобах гігієни, одязі, фінансах. Молодь за мир: організовують щотижневу роздачу їжі для бездомних. В контексті карантину, в них є потреба в людях з машинами. А також фінансах. Дім Милосердя (Київ): організація, яка допомагає бездомним в ресоціалізації, відновленні документів. Наразі є потреба в людях, які можуть працювати в притулках, а саме прибирати, готувати їсти, проводити біблійні уроки. Крім того є потреба у фінансах на утримання бездомних та їх супроводі. Скинія, служіння бездомним (Київ): церква щотижня двічі годує людей на Хрещатику, в понеділок та п’ятницю о 21:00. В ці дні вони ділять бездомних на маленькі групи, аби зменшити ризик зараження. Також церква має притулок для бездомних. Наразі є потреба в харчах, засобах гігієни, фінансах, одязі. Контактний номер: 0985049446 (Ярослав).
В цьому списку далеко не всі служіння, які можуть вас зацікавити. Є багато місцевих служінь та церков, до яких можна звернутись з пропозицією допомогти в цьому напрямі. Проте радимо уникати великих скупчень людей, аби не захворіти на коронавірус та не поширити його серед інших.
По-третє, роздрукувати та поширити серед бездомних свого міста, села, вулиці цю коротку довідку (або зробити свою) про основні симптоми коронавірусу, шляхи зараження та інструкцію як діяти у разі підозри про зараження. Для цього не варто порушувати правила карантину і йти до великої кількості людей. Достатньо мати листок з собою і побачивши бездомного по дорозі поділитися з ним інформацією. Якщо ваша церква чи служіння мають можливість, то також можна повісити на дверях чи дошках оголошення інформацію про коронавірус.
І останнє, знайти приміщення перебування бездомних для їх безпеки та самоізоляції. В Англії політики б’ють на сполох через те, що поліція має право карати людей, які не самоізолювались. А серед них є бездомні! І це не справедливо, адже у них немає можливості це зробити. Для України ситуація актуальна, адже наразі є ініціатива криміналізувати поширення коронавірусу та порушення карантину. Тому, якщо у вас є влада вплинути на відкриття приміщення для самоізоляції бездомних, відкрити своє, або сприяти, аби це зробив інший — це допомогло б в боротьбі з пандемією. Наприклад, в Окленді для більше ніж 100.000 бездомних відкрили готелі та хостели.
Зрештою, християни завжди були на передовій світових проблем. Мартін Лютер, який пережив епідемію бубонної чуми, вчив діяти мудро, але хоробро: «Ми гинемо на своїх посадах. Християнські лікарі не можуть залишити свої лікарні, християнські намісники не можуть покинути свої округи, християнські пастори не можуть залишити свої конгрегації. Чума не розпускає наших обов’язків: вона перетворює їх на хрести, на яких ми повинні бути готові померти».
І нині, під час спалаху коронавірусу, є можливість допомогти тим, кого Ісус назвав братами нашими меншими. Бездомні люди заслуговують знати що відбувається навколо них і мати шанс уникнути смертельного вироку хвороби. І в нас є влада їм допомогти!
Аналітику про те, як християни допомагають людям у всі часи, можна знайти тут.