Маріо Драгі пропнує перетворити Євросоюз на єдину державу

1 грудня 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Колишній прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі доєднався до лобістів ідеї європейської федералізації. 29 листопада під час презентації книги італійського письменника Альдо Кацулло політик поділився своїм баченням майбутнього для Європи, яке виглядає дуже загрозливо для суверенітету національних держав.

«Європейський Союз знаходиться на критичному етапі. Йому необхідно об’єднатися і стати державою», — проголосив Драгі. На його думку, саме зараз «настав час об’єднатися і подолати труднощі, пов’язані з фрагментарним регулюванням ЄС у кожному секторі», бо це нібито уповільнює роботу всього об’єднання.

Чи дійсно ЄС перебуває у критичному стані? Ця тема час від часу зринає в публічному просторі. Союз критикують за втрату геополітичної ваги, залежність від енергоресурсів з авторитарних країн, бюрократизацію, корупцію, кризу лідерства тощо. На цьому тлі регулярно підіймається питання докорінних реформ, однак європейський мейнстрим пропонує антинаціональні та зовсім не демократичні рішення.

Хоча Маріо Драгі не очолює чинну італійську коаліцію, його слова мають чималу вагу, адже в Італії він представляє політичне крило, яке відповідає європейському мейнстриму. Ідея глобалізації, федералізації чи взагалі створення повноцінної єдиної держави на місці ЄС обговорюється дуже давно, але з 2021 року тема для дискусій стала практичним завданням для низки політиків та інтелектуалів.

Основним промоутером обмеження самостійності окремих його членів виступають німецькі політики (найперше, Олаф Шольц), які претендують на неофіційне лідерство у Союзі. Вже зараз концепція єдиної держави знаходить підтримку серед лівоцентричного істеблішменту ЄС. Наприклад, цього літа іспанський прем’єр-міністр Педро Санчес заявив про потребу перетворити Союз на федерацію, а французький президент Еммануель Макрон підтримав ідею ще на початку 2022-го.

Сьогодні ми стаємо свідками процесів, коли центристи і ліві намагаються переконати великі європейські нації в потребі інституційного об’єднання та передачі більших повноважень наднаціональним структурам. Для цього вже триває процес затвердження змін до договорів ЄС, які передбачають збільшення кількості сфер, де рішення про дії приймаються голосуванням кваліфікованою більшістю, оминаючи інтереси окремих держав і їх народів.

Маріо Драгі не представляє чинну владу, але робить заяви в унісон із провідними силами Євросоюзу. Натомість Джорджія Мелоні завжди заявляла, що вона проти федеральної моделі ЄС і віддає перевагу Європі націй. Однак на даному етапі саме слова колишнього очільника уряду збігаються із діями Європейського Парламенту, який 22 листопада проголосував за зміну Договорів ЄС та суттєве звуження повноважень національної влади.

Теми: