logo

Лідери Великої сімки підтримали українську формулу миру

22 травня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

21 травня завершився саміт G7, на якому гостем був і український президент. Лідери найпотужніших держав запевнили його в підтримці саме українського плану миру. Протягом минулого тижня Володимир Зеленський відвідав Італію, Німеччину, Велику Британію, Францію. З представниками цих держав він повторно зустрівся вже в Хіросімі на саміті G7, а також мав розмови з очільниками США, Японії, Канади, Республіки Корея, Індонезії, Австралії. Після саміту український президент повідомив про готовність провести у липні саміт миру:

«Скоро – 500 днів повномасштабної війни, вже в липні це буде. І це символічний проміжок часу, хороший місяць, щоб зібрати саміт формули миру – саміт світової більшості. Саміт усіх, хто поважає чесність і хоче закінчити цю війну. Я запрошую вас приєднатися до спільних зусиль», – заявив він.

Що таке формула миру від Зеленського? Це принципи і стратегія, представлена ще в листопаді на саміті G20. Вона включає повне виведення окупаційних військ та виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України; продовольчу, енергетичну та екологічну безпеку; притягнення винних до відповідальності; відшкодування Україні збитків і найголовніше: ця стратегія передбачає фіксацію завершення війни та недопущення нової ескалації, що дає значно кращі перспективи для тривалого миру.

Сьогодні всі говорять про мир, про надію зупинити кровопролиття. Світові лідери намагалися виступити в ролі миротворців, пропонували різні формати завершення віни (деякі називали це «врегулюванням конфлікту»), проте не всі вони несуть справжню справедливість.

У березні Китай запропонував свою формулу миру, в якій не наважився визнати війну війною. Вона цілком відповідає інтересам росії та не передбачає фактичного повернення до визнаних світом кордонів України. Пекін лише формально визнає українські законні межі, при цьому в своєму плані «врегулювання конфлікту» не засуджує росію, але закликає Захід скасувати санкції. Також Китай не повідомляє, яким саме чином гіпотетичний режим припинення вогню надасть стабільний мир (Мінські домовленості лише відтермінували повномасштабну війну).

Сьогодні G7 підтримують українську формулу миру, а Зеленський запропонував приєднатися до неї і Лізі арабських держав. Поступово формується світовий консенсус щодо справедливого завершення війни, а не просто заморожування конфлікту. Якщо залишити зло непокараним, якщо йти на територіальні чи політичні компроміси з агресором, то це зло повернеться з новою силою. Тому закликаємо молитися за справедливий мир для України без заморожування війни та збільшення жертв.