Хто такий Петр Фіала і якої політики чекати від Чехії?

Після жовтневих парламентських виборів у Чехії перемогу здобула коаліція правоцентристів, а чинний прем’єр Андрій Бабіш більше не формуватиме уряд. Його популістську політику ліберальні медіа називають «чеським трампізмом», але радіти їм не довго, бо майбутній прем’єр-міністр Петр Фіала потенційно є більш консервативним, ніж його попередник.

Фіала — багаторічний ректор Університету Масарика в Брно та ексміністр освіти, відомий співпрацею з правими сусідами. Фракція чеських правоцентристів належить до консерваторів у Європарламенті поряд з польською «Право і Справедливість» та, вочевидь, стане їх союзником. Вони виступають проти введення євро, хочуть стримати радикальні екологічні реформи в ЄС, а також частина чиновників висловили підтримку Угорщині в конфлікті з Брюсселем щодо втручання у внутрішню політику на спротив ЛГБТ.

Погляди Фіали суттєво розходяться із мейнстрімними євро-демократами. Політик визначає свій консерватизм близьким по політики Рональда Рейгана і Маргарет Тетчер. Фіала відомий критикою ісламізму, ініціатив виведення військ з Афганістану та висловлюваннями на захист кордонів. У 2016 році він публічно заявляв, що ісламісти знаходяться в стані війни із західним світом та критикував європейську міграційну політику. Також він не боїться відкрито засуджувати Amnesty International і Greenpeace за політизованість та радикалізацію. 

Свої погляди на різні питання суспільного та політичного життя Петр Фіала описує в книзі «Від А до Я», в якій багато цікавих думок, що нечасто можна почути від сучасних політиків, серед яких і непопулярні твердження про однозначність добра і зла: «Я не вірю ні в який релятивізм. Є добро і є зло. Є хороші і погані речі, добрі і погані вчинки. Іноді так буває, що їх важко розпізнати, але у нас є підказки. Добро має об’єктивну цінність та об’єктивний вимір і походить від Бога».

Не менш цікаві думки висловлює політик щодо дискусій про сім’ю: «Я переконаний, що тільки союз чоловіка і жінки – це шлюб. Я нікому не заважаю жити з ким хоче і як хоче. Але ніхто не може бажати, щоб я вірив, що люди однієї статі повинні створити шлюб і сім’ю, рівну природній». За такі висловлювання політик отримав чимало критики, але це не завадило його партії отримати лідерство.

Наразі невідомо, чи виступить Чехія відкрито проти посягань Брюсселю на суверенітети і національні інтереси членів ЄС, але вже простежуємо хорошу консервативну тенденцію в Центральній Європі. Новий уряд в Чехії може посилити позиції правих, а особливо стати фактором підтримки для Польщі й Угорщини, які послідовно захищають свій суверенітет, національні та релігійні традиції. Наразі остаточне формування уряду заходиться на етапі невизначеності через хворобу президента Мілоша Земана, але це має статися орієнтовно до кінця року.

Джерела:

https://pfiala.cz/download/PF_od_A_do_Z.pdf

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/fiala-proti-stejnopohlavnim-snatkum-tradicni-rodinu-je-treba-chranit-40371541

https://www.tvp.info/56500187/petr-fiala-z-ods-nowym-premierem-czech-lewica-w-brukseli-i-parlamencie-europejskim-przerazona-anna-zalewska-o-przyszlosci-turowa-i-very-jourovej

 

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required