logo

Філософом року став популяризатор абортів і прав тварин

7 грудня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Вже п’ятий рік найвпливовіших філософів сучасності нагороджують премією Ніколаса Берггрюна. Цього року відзнаку отримав Пітер Сінгер, найбільш авторитетний філософ сучасності, відомий скандальними пропозиціями зрівняння в правах людей і тварин.

Базуючись на твердженні, що людина є рівною тваринам, він виступає за однакове врахування інтересів усіх живих істот та революцію в ставленні людини до тварин. На думку Сінгера, їх статус, безпека та цінність життя мають цінуватися не менше, ніж людські.

Він був співзасновником Австралійської федерації товариства Animals Australia, найбільшого та найвідомішого захисника тварин у країні. Працюючи у різних куточках світу, Сінгер став найавторитетнішим публічним філософом в сучасному русі за права тварин і пов’язаних з цим кампаніях проти фабричного фермерства та на користь вегетаріанства. Сінгер прирівнює розведення тварин на фермах до рабства і геноциду, закликає звільнити їх та потурбуватися про сільськогосподарських тварин, життя яких буцімто мають захищатися так само як і людське.

Разом з цим, філософ є безапеляційним прихильником абортів. Ба більше, Сінгер стверджує, що новонароджені не мають характеристик особистості (раціональності, автономності та самосвідомості), а тому «вбивство новонародженої дитини ніколи не рівноцінне вбивству дорослої людини».

Виправдовуючи вбивства вже народжених немовлят, Пітер Сінгер отримав славу скандального філософа, однак це лише привернуло до нього більше уваги, а премія Бернрюна міцно закріпить академічний авторитет філософа. Ідеї Сінгера про «справедливість» в живій природі перегукуються з цінностями рухів радикальних екологістів і зоозахисників.

Прихильники філософа (включно з комітетом Інституту Берггрюна) високо оцінюють його академічні здобутки. «Своїми роботами Сінгер допоміг сформувати рухи за права тварин і ефективний альтруїзм, а також виступав за більш широку соціально-економічну політику в реагуванні на надзвичайні ситуації та викоріненні глобальної бідності», — йдеться в повідомленні інституту щодо нагороди філософа.

Його погляди — це не просто продукт хворого розуму, а логічний наслідок попередніх філософських напрямків. Ідеї Сінгера можуть шокувати багатьох, викликати обурення та несприйняття, але факт залишається фактом: саме мізантропічні пропозиції глобальних реформ стануть трендом майбутнього.

Протягом останніх десятиліть спостерігається перегляд загальноприйнятих позицій щодо біоетики. Такі філософи як Сінгер створюють ґрунт для революції в сприйнятті людини як біологічного виду і ще ніколи воно не було таким самовбивчим.Наразі йде в минуле колись очевидне твердження про беззаперечну цінність життя людини. Аборти без обмежень, пропозиції вбивати новонароджених, сприяння евтаназії – все це прояви культури смерті, яку приніс модернізм і постмодернізм.