Християн у Китаї ув’язнили за поширення Святого Письма

April 18, 2025

У китайському регіоні Внутрішня Монголія дев’ятеро християн отримали обвинувальні вироки з позбавленням волі за розповсюдження Біблій. Як повідомляє Міжнародний християнський концерн (ICC) вони придбали Святе Писання легально, але поширювали його через незареєстровану домашню церкву.

Арешт цих християн стався ще у квітні 2021 року у місті Хух-Хото. Дев’ятеро вірян продавали легально надруковані Біблії, які купили також законно. Вони поширювали книги за символічну плату, що влада розцінює як «нелегальний продаж релігійної літератури». Цікаво, що продаж Біблії за ринковими цінами не мав би таких наслідків, а свідоме зниження ціни китайська влада розцінює як небезпеку.

15 квітня 2024 року одна з ключових фігур у справі Пан Яньхонг, була засуджена до п’яти років ув’язнення за «незаконну підприємницьку діяльність» (хоча поширення Біблії не мало комерційної мети, але навпаки було збитковим). Її чоловік, Джі Хейін, заявив, що обвинувачення проти дружини мали упереджений характер, бо жінка відігравала важливу роль у місцевій християнській спільноті. Судові процеси тривали впродовж кількох років, а 10 квітня 2025 року були оголошені остаточні вироки більшості учасників.

Загалом дев’ятеро обвинувачених отримали строки ув’язнення від 1 до майже 5 років та штрафи, що коливалися від 5 тисяч до 1 мільйона юанів. Серед засуджених і християни з досвідом переслідування за віру. Наприклад,  Ван Хунлань вже зазнала репресій за віру, бо провела 5 років в ув’язненні. Саме вона отримала максимальне покарання — засудження до 4 років і 10 місяців та штраф розміром мільйон юанів. Інші фігуранти справи також визнані винними.

Цей вирок повністю суперечить принципу свободи віросповідання та є прикладом репресивної політики щодо християн. Прокуратура наголосила, що, згідно з чинним законодавством КНР, факт поширення навіть законної релігійної літератури членами несанкціонованих релігійних груп є кримінальним злочином. При цьому легалізація релігійної групи насправді є тотожною втраті християнської ідентичності.

Китайські легальні церкви (протестантська Церква «Патріотичний рух трьох автономій» і Китайська католицька патріотична асоціація) насправді є структурами китайської пропаганди. Вони формально зберігають християнські атрибути, однак там проповідується про китайську унікальність, важливість покори партії і підтримку культу особи Сі Цзіньпіна. 

Незалежні християнські спільноти і домашні церкви активно зростали протягом останнього десятиліття, однак комуністична влада постійно обмежує саму здатність їхнього існування. Наразі вони опинилися повністю поза законом і кількість репресованих християн постійно зростає. Цей та інші приклади несправедливих вироків вчергове показують нам як українським християнам, наскільки важливо цінувати свободу вісповідання в нашій країні та молитися за братів і сестер, які зазнають переслідування за свою віру.