Голлівуд проти Христа? Що не так із новим фільмом про Нарнію

April 10, 2025

Нова екранізація «Хронік Нарнії» буде помітно відрізнятися від класичного твору та вже наявного фільму. У новій стрічці голосом лева Аслана стане 75-річна актриса Меріл Стріп, що викликало скандал із фактичною зміною статі персонажа та втратою оригінальної суті історії, закладеної Клайвом Льюїсом.

Оригінальна серія казок Льюїса про Нарнію є очевидним євангелізаційним твором із символічним відображенням історії жертви Христа та боротьби зі злом. Лев у «Хроніках Нарнії» є буквальною аналогією із Ісусом і навіть критики автора вважають таку паралель занадто прямою та очевидною. Проте екранізація казки зі зміненим образом Аслана (лева) є нічим іншим як посяганням на християнську основу цієї фентезійної історії.

Режисером римейку «Хронік Нарнії» від Netflix стане Ґрета Гервір, відома низкою фільмів із феміністичними мотивами («Білосніжка», «Маленькі жінки», «Барбі», «Леді Бьорд»). Вона взялася за екранізацію «Племінника чарівника» — п’ятої книги із серії про Нарнію. Хоча робота над новою стрічкою триває з 2018 року, однак новини про акторський склад викликали критику і жваве обговорення.

У сучасному Голлівуді існує вже традиція змінювати стать, расу чи сексуальну орієнтацію персонажам класичних історій. Однак жіночий голос для персонажа, який має символізувати Ісуса Христа, є очевидним наступом на суть твору та нівелювання його християнської основи. Екранізацію Netflix вже критикують як потенційний маніфест фемінізму, що може відштовхнути християнських глядачів.

Історія зі зміною статі персонажа стривожила різні групи людей — противників феміністичних трасформацій в кіно, християн і просто тих, хто хоче бачити оригінальну казку, а не «сучасну інтерпретацію» класики. Загалом останнім часом  аудиторія демонструє втому від «пробудженого» кіно і штучних проявів політкоректності й різноманітності. Проте Голлівуд вперто продовжує підтримувати цю лінію, хоча аудиторія демонструє явну втому від цього.