17 грудня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за президентський законопроект #11469 про введення в Україні інституту множинного громадянства. Документ передбачає легалізацію множинного громадянства, спрощення набуття громадянства іноземцями, які служать в українському війську, збереження громадянства для українців, які стали біженцями та бажають стати громадянами інших держав, а також позбавлення громадянства за злочини проти нацбезпеки.
Ідея множинного громадянства обговорювалася в Україні ще на початку 2000-х. Після анексії Криму і початку війни на Донбасі ця пропозиція зіштовхувалася з критикою через загрози гібридних атак проти української нацбезпеки. Проте повномасштабна війна дещо змінила ситуацію. Виїзд мільйонів біженців за кордон та серйозна демографічна криза вимагають від держави вжити заходів для консолідації українців, в чому може допомогти наявність українського громадянства у людей, які також є громадянами інших держав.
Коли президент вносив законопроект у Верховну Раду, то заявив, що це «дасть змогу мати наше громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу». Ця ініціатива може допомогти багатьом іноземним добровольцям, які воюють за Україну, адже для набуття громадянства їх не потрібно буде відмовлятися від вже наявного.
«Тепер, якщо іноземець набуває громадянства України, то він може не виходити із громадянства своєї громадянської належності. І так само, якщо громадянин України буде набувати громадянства іноземної держави, то він може не виходити із громадянства України. Але це має бути певний список цих держав, відносно яких саме громадяни України і іноземці можуть не відмовлятися від свого громадянства», — прокоментувала законопроект заступниця голови Державної міграційної служби України Ірина Ковалевська.
При цьому в законопроекті прописані обмеження для множинності громадянства. Воно не допускається щодо особи, яка має громадянство держави-агресора, держави-окупанта або держави, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України, чи відмовляється визнавати протиправність посягань на територіальну цілісність та суверенітет України. Таким чином законотворці обмежили можливість громадянам недружніх до України держав мати громадянство України.
Множинність громадянства може бути позитивною можливістю для іноземних громадян, котрі воюють на боці України. Їм не потрібно буде відмовлятися від вже наявного громадянства і при цьому отримати український паспорт. Але ще глобальнішою є проблема збереження зв’язку із біженцями та мігрантами, які виїхали в інші держави. Якщо зберігати принцип єдиного громадянства, то зростає ймовірність, що ці люди відмовляться від українського паспорта як тільки отримають можливість набути громадянство якоїсь із країн ЄС.
- Картка законопроекту - Законотворчість | itd.rada.gov.ua
- https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/rada-pidtrimala-za-osnovu-zakonoproyekt-pro-vvedennya-institutu-mnozhinnogo-gromadyanstva-v-ukrajini-50474898.html
- Множинне громадянство: у Держміграційній службі пояснили, які зміни передбачає законопроєкт | unian.ua