Лукашенко підписав закон, який призведе до «зачистки» релігійних організацій

January 4, 2024 \ updated February 22, 2024

Білоруський диктатор Лукашенко підписав драконівський закон про свободу совісті та релігійні організації, ухвалений парламентом 11 жовтня. Попереднє законодавство датується 2002 роком і навіть той закон суттєво обмежував свободу віросповідання. Новий документ створює передумови повного підпорядкування церкви державі, а також механізм для кримінального переслідування християн.

Новий Закон про про свободу совісті та релігійні організації містить дискримінаційні положення, які створюють нерівні умови для конфесій, а також обмежують їх за територіальним принципом. Документ передбачає перереєстрацію церков і релігійних організацій задля перевірки духівництва на «безпечність» для режиму. Отримати легальний статус зможуть лише лояльні чи мовчазні спільноти. Ця процедура ускладниться, адже статус республіканського релігійного об’єднання матимуть тільки церкви, чия історія в Білорусі налічує понад 30 років.

Закон створює основу для широкої кампанії проти незаконної місіонерської діяльності та нереєстрованих церков. Забороняється місіонерська діяльність у житлових приміщеннях, а релігійна активність поза межами державного контролю буде каратися за законом, включаючи можливість позбавлення волі за функціонування підпільних церков (Ст. КК 193-1)

Вводяться нові вимоги до керівників релігійних організацій, зокрема обов’язковою стала наявність білоруського громадянства та постійного проживання на території Республіки Білорусь. Керівники церков не можуть бути особами, включеними до списків громадян, причетних до екстремістської чи терористичної діяльності. Таким чином, лідером церкви не може стати особа, що підтримує білоруську опозицію, будь-то фізично чи вербально.

Підписаний закон містить положення та процедуру ліквідації вже наявних релігійних організацій. Приводом до ліквідації вже зареєстрованої організації буде «діяльність на “дискредитацію” Білорусі, пропаганду війни, соціальної, національної, релігійної, расової ворожнечі та “іншої екстремістської діяльності”». В нинішніх умовах до такої діяльності влада відносить, наприклад, підтримку ідеї вільної від кремля Білорусі.

Ліквідувати релігійну організацію можна буде якщо їхня діяльність не відповідає основним напрямам внутрішньої та зовнішньої політики, концепції національної безпеки. На сьогодні цілі та пріоритети білоруського режиму цілковито залежать від волі кремля, тому держава докладає зусиль, щоб церква не стала суб’єктом антивоєнного чи національного руху.

Нові обмеження для вірян Білорусі є частиною наступу на свободу віросповідання, який триває багато років. Після протестів 2020 року Лукашенко розцінює церкви як потенційно небезпечні структури (у тому ж році він заявив, що «Церкви і костели – не для політики»). Тому режим створює такі умови, щоб церква не могла бути незалежною, вільною чи взагалі впливовою серед громадян. Зважаючи на положення нового закону, про вільне місіонерство та самоорганізацію вірян можна забути.

Протягом останнього півріччя поширився тиск, арешти і ув’язнення білоруських християн, яких влада переслідує з політичних мотивів. Наразі понад 1000 ув’язнених визнані в’язнями совісті. Тому закликаємо молитися за переслідуваних братів і сестер у Білорусі, адже багато активістів, зокрема й християн, залишаються ув’язненими багато років.