Адміністрація Байдена зупиняє програми захисту свободи віросповідання

April 16, 2021 \ updated February 22, 2024

Адміністрація Байдена зробила черговий поворот у сфері прав людини. Відтепер релігійна свобода не є пріоритетом США. Так вирішив державний секретар Ентоні Блінкен. Він оголосив про зміни в напрямках американської внутрішньої та зовнішньої політики в сфері прав людини. Тепер вона буде направлена на права іммігрантів, біженців, жертв торгівлі людьми, представників ЛГБТ та просування доступу жінок до абортів та інших “репродуктивних можливостей”.

Оголошення реформи супроводжувалося черговою критикою попередньої адміністрації Трампа, мовляв тоді політика Сполучених Штатів була “незбалансованою”, бо мала наголос на релігійній свободі. Чинний держсекретар мав на увазі діяльність Комісії з невід’ємних прав під головуванням Мері Енн Глендон, професора права з Гарварду. Заснував її попередній державний секретар Майк Помпео. Ця комісія моніторила та надавала рекомендації щодо стану свободи віросповідання у світі.

З цією комісією є свої нюанси. Її акцент на захисті свободи віросповідання не є забаганкою республіканців, але логічним продовженням політики США. Особлива увага до захисту релігійних прав є традиційною американською цінністю, що сягає історії заснування країни. Перша поправка до Конституції стала світовим прецедентом юридично визнаної рівності всіх релігій перед законом. Ця держава будувалася на двох базових свободах: цінність приватної власності (майнові права) та свобода віросповідання (релігійні права).

Применшення значення останніх є відходом як від принципів батьків-засновників, так і від положень Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Цей основний документ з прав людини прямо піднімає свободу віросповідання до рангу тих небагатьох прав, які не можуть бути призупинені чи обмежені навіть в надзвичайних ситуаціях. Ігноруючи цей факт , Блінкен заперечив особливу вагу релігійних прав: “Права людини є рівноправними. Не повинно бути ніякої ієрархії, яка робить деякі права важливішими за інші ”.

Це рішення має величезне значення для християн у країнах Азії та Африки. Протягом останніх десятиліть саме Сполучені Штати зробили найбільше для захисту християн на Близькому Сході. Позицію держсекретаря розкритикував Центр релігійної свободи та чимало правозахисників, які моніторять ситуацію з переслідуванням християн у світі.

Попередня американська адміністрація дуже багато уваги приділяла захисту свободи віросповідання у світі (особливо на Близькому Сході та в Китаї). Тепер пріоритети не просто зміщені, але релігійний чинник навіть цензурується. Прикладом цього є останні зміни USAID на Близькому Сході: відтепер фактор релігії усунено із чинників “різноманітності” в регіоні.

Для України пріоритети США в сфері прав людини також дуже важливі. Сполучені Штати мають великий вплив на внутрішню політику нашої держави, а тому визначення першочерговості прав національних і сексуальних меншин може негативно позначитися на інтересах воюючої держави.