Трагедії та заворушення: один день із життя Франції

October 29, 2020 \ updated February 22, 2024

Сьогодні, 29 жовтня, у Ніцці сталася жахлива трагедія: близько 9 години ранку, чоловік вбив ножем декілька людей у базиліці Нотр-Дам де л’Ассомпція. В результаті нападу загинули дві місцеві вірянки та охоронець храму. За свідченнями свідків, нападник вигукував «Аллах акбар!» та намагався обезголовити жертву.

Поліція заарештувала зловмисника, який був доставлений до лікарні після вогнепального поранення. За даними Le Figaro, це 21-річний тунісець на ім’я Брахім Ауісауї. Він переїхав до Франції наприкінці вересня.

Мер Ніцци Крістіан Естрозі прибув на місце нападу, а пізніше заявив пресі, що це був теракт. В твітері дії нападника він назвав «ісламофашизмом», що перегукується зі словами президента Франції, який наголошував на необхідності боротьби з «ісламським сепаратизмом».

Це не перший злочин з боку радикальних ісламістів у Ніцці. Найбільш резонансна трагедія сталася влітку 2016 року, коли 31-річний терорист в’їхав на вантажівці у натовп людей. Тоді загинули 86 людей, і ще майже півтисячі отримали поранення.

Але Ніццою серія злочинів не скінчилася. Через дві години після першого нападу у французькому місті Авіньйон стався другий. Невідомий чоловік, вигукуючи «Аллах акбар!», напав з пістолетом на працівників поліції та погрожував перехожим. В результаті інциденту нападника застрелили правоохоронці.

Після обіду стався це один критичний випадок вже у В’єнні (містечко поряд з Ліоном). Там натовп турків пішов «каральною ходою» до місць щільного заселення вірменами. Вони намагалися влаштувати антивірменський погром, однак агресорів вчасно зупинила поліція. Цим заворушенням передувала бійка між турками і вірменами, після того, як останні організували перекриття догори поблизу В’єнна. Періодичні етнічні конфлікти між двома нацменшинами загострилися з початком поновлення бойових дій в Нагорному Карабасі.

Сьогодні прем’єр-міністр Франції Жан Кастекс вже оголосив введення найвищого рівня терористичної загрози на всій території країни. Президент провів засідання кризового штабу та відправився у Ніццу на місце трагедії. Пізніше стало відомо і про спробу нападу ісламіста, але вже на посольство Франції у Саудівській Аравії.

Загострення дискусії щодо місця ісламу в Європі розпочалося після вбивства у Парижі 18-річним громадянином Росії свого вчителя за буцімто «образу ісламу». Тоді президент Франції Еммануель Макрон оголосив війну радикальному ісламізму, на що негативно відреагував президент Туреччини та ще низка лідерів ісламських держав. В останні дні в кількох ісламських країнах відбулися демонстрації та протести проти президента Франції Еммануеля Макрона.

Однак варто пам’ятати, що антиісламістська позиція французького президента ґрунтується не на захисті європейської цивілізації та безпеки у Франції, а захисті секуляризму та нівелюванні впливу релігії. Також в контексті низки подій офіційна влада не піднімає питання міграції і не пропонує посилити захист кордонів чи зупинити практику прийому десятків тисяч біженців/мігрантів. Реальна боротьба з радикальним ісламом не можлива без підняття теми обмеження міграції, однак європейські еліти роками повторювали, немов мантру, шаблонні послання про мультикультурність і «відкритість Європи для всіх».

Чи дійсно це будні, в яких хоче жити Європа?