Американська мрія, версія 2.0. Зроблено в СРСР? Інтерв’ю з Тетяною Рахубою

April 21, 2020 \ updated February 22, 2024

30 років тому євангельська християнка Тетяна Рахуба разом з чоловіком поїхали з СРСР до Сполучених Штатів Америки. Політико-економічні події останніх років спонукали її вивчати нюанси «правих» і «лівих» політичних ідеологій, а здоровий глузд – попереджати суспільство про небезпеку соціалізму, від якого вони колись врятувалися у вільній Америці.

Якою була Америка, коли Ви приїхали в країну? Яка політична ідеологія домінувала в суспільстві?

Ми приїхали в США в 1990 році під кінець існування СРСР. Нам, які приїхали з іншого світу, світу дефіциту, інфляції і нестабільності, США здалися чимось схожим на красиву казку. Люди навколо нас в основному були доброзичливі, багато допомагали, знайомили з новим для нас суспільством. Відразу відмінностей між «правими» і «лівими» ми не побачили. Це було складно побачити без знання англійської і розуміння внутрішньої політичної боротьби. Але ми добре пам’ятаємо, що в суспільстві люди не соромлячись говорили про Бога. У державній школі, де на той час навчалися наші діти, все ще співали різдвяні християнські пісні. Різдвяні канікули так і називалися «різдвяними», а не «зимовими». ЛГБТ ніхто серйозно не сприймав, а політична коректність ще була не такою гнітючою.

ЧИТАЙ: «Служитель-наставник американської політичної еліти» про роль Джона Вітерспуна у вихованні цілої пеяди людей, які масштабно вплинули на США.

«Засновники штатів». Історії священиків, які впливали на формування американських штатів.

Як Ви оцінюєте еволюцію американського християнства? Нещодавно науково-дослідницька група Барна опублікувала дослідження, згідно з яким кількість людей, які відвідують церкву, зменшилася майже в 2 рази за 20 років!

Барна часто публікує статистичні дані, що відображають процеси, що відбуваються, наприклад, як сучасне суспільство і культура впливають на релігію та віру, і навпаки. За їхніми даними, не тільки кількість людей, які відвідують церкву зменшилася за останні 20 років, але також було виявлено, що тільки близько 7% тих, хто називають себе народженими згори християнами, мають біблійний світогляд! 51% християн США не має розуміння про те, що таке «Велике Доручення» – йти і навчити всі народи, проповідуючи Євангеліє.

Подружжя Рахуб.

Ще кілька років тому найбільша кількість місіонерів – близько 40% була зі США.

Підхід до місії за останні 20 років дуже змінився. У наш час США продовжують посилати місіонерів, може в меншій кількості, тому що молоде покоління зараз не стільки зацікавлене у місії «Великого Доручення», скільки в «соціальній справедливості», що змінює мету міжнародної місії. США продовжують бути дуже щедрими у питанні допомоги нужденним країнам, посилаючи близько 80% світової допомоги від обсягу потреби. Так само християнські організації і церкви стали більше підтримувати національних місіонерів, адже місцеві лідери мають краще розуміння людських потреб у своїх країнах у контексті своїх культур.

США продовжують бути дуже щедрими у питанні допомоги нужденним країнам, посилаючи близько 80% світової допомоги від обсягу потреби

Ви вже почали говорити про те, як виглядає віра і цінності молодого покоління християн. Культурний марксизм проникає у вчення євангельської церкви?

Великий відсоток молодого покоління американських, і в цілому, західних християн зараз фокусується, як я вже сказала, на «соціальній справедливості», де за основу християнського вчення приймається марксистська Критична Теорія (КТ) перерозподілу ресурсів, одягнена в біблійні шати. У семінаріях вчать, що основна тема християнства – це не «гріх і його прощення через благодать, що спасає», а марксистська ідея, що «пригноблені потребують звільнення від гнобителів». Біблійною мовою КТ читається таким чином:

ЧИТАЙ: Ліга плюща. Протестанти-засновники провідних університетів США

Коли християни кажуть: «Бог любить тебе», вони мають на увазі, що Бог погоджується з усіма твоїми почуттями і вчинками, навіть якщо вони суперечать Біблії.

Коли християни кажуть: «Любіть своїх ближніх», мається на увазі, що вони повинні підтримувати і утверджувати своїх ближніх у всьому, що б ті не робили, навіть якщо їхні вчинки суперечать словам Писання.

Коли християни кажуть: «Бог справедливий», вони мають на увазі, що Бог руйнує суспільство «гнобителів»: білих, капіталістів, патріархальних гетеронормативних гнобителів європейського походження.

Великий відсоток молодого покоління американських, і в цілому, західних християн зараз фокусується, як я вже сказала, на «соціальній справедливості», де за основу християнського вчення приймається марксистська Критична Теорія (КТ) перерозподілу ресурсів, одягнена в біблійні шати. У семінаріях вчать, що основна тема християнства – це не «гріх і його прощення через благодать, що спасає», а марксистська ідея, що «пригноблені потребують звільнення від гнобителів»

Сполучені Штати Америки були засновані англійськими пуританами, що мріяли створити суспільство, яке відображає принципи Небесного Царства. Його цінності зробили Америку першою світовою економікою і країною, здатною впливати на хід світової історії. А яка вона зараз – New American Dream?

У новій Америці ненависні мільйонери і мільярдери повинні будуть ділитися своїм багатством; студенти повинні і можуть «безкоштовно» навчатися у ВНЗ і користуватися послугами охорони здоров’я; бездомні повинні жити в «безкоштовних» квартирах; «Пригноблених» студентів з успішністю нижче середнього «безкоштовно» візьмуть у престижні навчальні заклади за квотами, так добре знайомими з СРСР; іноземні наркоторговці при перетині кордону США відразу перетворяться на зразкових законослухняних громадян; жінки керуватимуть суспільством, будь-який союз між двома людьми і більше буде вважатися шлюбом і біологічну статеву приналежність можна буде міняти, як рукавички. Як же не прагнути побудувати таке «прекрасне» майбутнє?

До речі, з соціалістичного табору Берні Сандерса (кандидата в президенти від демократів, – прим. ред.) іноді лунають голоси, що ГУЛАГ був непоганою ідеєю, там перевиховували ненадійних людей. І навіть платили зарплату!

Багатьом складно зрозуміти, що досягти цього неможливо навіть під контролем тоталітарного режиму, що свобода, якою вони пишаються, і все перераховане вище – несумісні. Вони готові проміняти свободу відповідальності за своє життя і можливість робити його краще (або гірше) на сочевичну юшку з рук всемогутнього уряду.

До речі, з соціалістичного табору Берні Сандерса (кандидата в президенти від демократів, – прим. ред.) іноді лунають голоси, що ГУЛАГ був непоганою ідеєю, там перевиховували ненадійних людей. І навіть платили зарплату!

Сергій та Тетяна Рахуба. Фото радянського періоду.

Усе, що Ви перерахували, більшість українських християн сприйняли б «на ура!», за винятком ЛГБТ-шлюбів і жінок на керівних посадах. Ваш головний аргумент у полеміці з прихильниками «соціальної справедливості» – це те, що Ви жили за часів СРСР, знаєте зворотну страшну сторону соціалізму, знаєте дуже багато про гріхи комунізму. Чому б євангельській Церкви і американському суспільству не вчитися на чужому досвіді?

В американському суспільстві питання соціалізму зазвичай не обговорюється з точки зору тих, хто пережив цей лад у своєму житті. Борці за соціальну справедливість завжди стверджують, що до них соціалізм був неправильно реалізований. Вони знають кращий, правильний шлях. Але, на жаль, мрійники, як сліпі вожді, захоплюють своїх послідовників в ту ж саму соціалістичну яму, з якої складно вибратися.

Ми знаємо, що «соціальна справедливість», як і комунізм, з яким ми, жителі Східної Європи, добре знайомі, є утопією, яка так і залишиться назавжди «світлим майбутнім» або «прекрасним далеким» для тих, хто до неї прагне. В основі «соціальної справедливості» лежить марксистський принцип перерозподілу ресурсів або «від кожного за здібностями, кожному за потребами». Здібностей то може бути небагато, а потреб – зовсім навпаки. Але це ми з вами знаємо, адже пройшли це раніше і зараз пожинаємо наслідки будівництва «світлого майбутнього».

Народ в США в цьому питанні, схоже, наївний. Тільки люди старшого покоління пам’ятають холодну війну, гонку озброєнь, войовничий атеїзм, Солженіцина, черги за хлібом і туалетним папером. СРСР розпався майже 30 років тому, з тих пір США подружилися з комуністичним Китаєм і В’єтнамом, і соціалізм/комунізм перестав бути страшним.

Борці за соціальну справедливість завжди стверджують, що до них соціалізм був неправильно реалізований. Вони знають кращий, правильний шлях. Але, на жаль, мрійники, як сліпі вожді, захоплюють своїх послідовників в ту ж саму соціалістичну яму, з якої складно вибратися.

Світ мав би любити ліберальне християнство, про яке Ви говорили, однак газета «Нью-Йорк Таймс» опублікувала статтю «Дорога в пекло коронавірусу була прокладена євангеліками». У чому конкретно звинувачують християн? Як часто ЗМІ нападають на християн?

Світ любить те християнство, яке з ним погоджується. В основному, звинувачення з боку ліберальних ЗМІ і американської еліти спрямовані в бік тих, хто не приймає цінності цього світу, зокрема культурного марксизму.

На тему їхніх нападів на християн можна писати книги. Вранці 6 квітня 2020 року перше, що я побачила в новинах – це стаття із заголовком «Протестувальник заарештований поблизу польового госпіталя, очолюваного євангелістом, противником геїв», у якій йшлося про 69-річного гомосексуаліста в рожевому костюмі, який заважав працювати медикам з організації Франкліна Грема «Сумка Самарянина». У статті підкреслювалося, що євангеліст у своїй відсталості до сих пір змушує працівників підписувати «Заяву віри», в якій йдеться про те, що шлюб може бути тільки між одним чоловіком і однією жінкою.

27 березня 2020 року газета «Нью-Йорк Таймс» опублікувала статтю «Дорога в пекло коронавирусу була прокладена євангеліками», у якій автор стверджує, що Президент Трамп отримав високу посаду тільки через підтримку ультра-консервативних євангеліків, які, нібито, за своєю природою антинаукові, не підтримують вакцинацію, теорію глобального потепління і зміни клімату і вірять у те, що від вірусу можна позбутися молитвами. Особливо багато глузувань дістається віце-президенту Пенсу, який відкрито, не соромлячись, говорить про свою віру в Христа і про силу молитви. Коли в лютому цього року Пенс був призначений керівником кампанії з боротьби з коронавірусом, соціальні мережі та ЗМІ буквально вибухнули глузуванням і знущаннями на адресу віце-президента: «Він же не лікар і не науковий співробітник, він тільки молитися і вміє!»

Майк Ліндел, власник компанії «My Pillow» – ще один приклад подібних нападів. Йому дісталося за те, що на нещодавній прес-конференції він подякував Президенту за зусилля, вжиті адміністрацією у боротьбі з коронавірусом, закликав проводити час з родинами, читати Біблію і молитися про країну.

Світ любить те християнство, яке з ним погоджується. В основному, звинувачення з боку ліберальних ЗМІ і американської еліти спрямовані в бік тих, хто не приймає цінності цього світу, зокрема культурного марксизму.

Наскільки успішно Президент співпрацює з євангельськими християнами?

Трамп перед виборами 2016 року обіцяв зробити все можливе, щоб утвердити свободу релігії в США. За 3,5 роки його каденції він не порушив своєї обіцянки. Наприклад, в січні 2020 року він відновив вказівку про право студентів на молитву і читання Біблії в державних школах, яке постійно порушувалося навчальними закладами. Він заявив, що свобода релігії є «першим правом» кожного американця, і що зв’язок між вірою і свободою був закладений в основу нашої країни. Президент так само оголосив 14 березня 2020 року Національним Днем Молитви. У цей день він закликав усіх віруючих молитися про ситуацію, що склалася з коронавірусом, про Божу руку, яка зцілює, над усіма постраждалими. Також попросив молитися про його адміністрацію і про нього особисто, щоб разом вони змогли приймати правильні рішення для подолання пандемії.

Сергій та Тетяна серед учасників українського молитовного сніданку у Вашингтоні.

Чи може криза, пов’язана з пандемією, привести до духовного пробудження?

Ситуація з пандемією відкриває для віруючих багато можливостей для роботи з людьми, які потребують Божої благодаті, яка веде до спасіння. У стані стресу, відчаю і депресії люди хочуть чути саме слова розради. Безліч християн моляться за пробудження в країні, за нинішню адміністрацію Президента, за медичних працівників і хворих на коронавірус. Якщо не фокусуватися на новинах, а звертати увагу на людей, що оточують, то можна помітити, що багато хто шукає спілкування з Богом. Молимося про те, щоб цей пошук був успішним.

Розуміючи важливість зв’язку поколінь, можна сказати, що покоління Z і millennials, в основному, програні ідеям соціалізму і «соціальній справедливості» з тієї причини, що система освіти в країні просякнута цими самими ідеями. За статистичними даними, близько 98% професорів загальноосвітніх ВНЗ США – демократи. Саме вони винні в тому, що «ліва» ідеологія, ідеї соціалізму так сильно поширилися в країні.

Яким Ви бачите майбутнє Америки?

Складно передбачити майбутнє Америки. Розуміючи важливість зв’язку поколінь, можна сказати, що покоління Z і millennials, в основному, програні ідеям соціалізму і «соціальній справедливості» з тієї причини, що система освіти в країні просякнута цими самими ідеями. За статистичними даними, близько 98% професорів загальноосвітніх ВНЗ США – демократи. Саме вони винні в тому, що «ліва» ідеологія, ідеї соціалізму так сильно поширилися в країні. Консервативних професорів, які дотримуються «правих» ідей і здатні передати студентам свої погляди на життя, майже немає, і вони часто змушені мовчати про свої переконання, якщо хочуть зберегти роботу. Ось так добре працюють «свобода, рівність, і братерство»!

Добре, що існує якась противага в боротьбі за уми молодого покоління. У соціальних мережах її ведуть консервативні провідні політологи-коментатори і публічні особи: Бен Шапіро, Деніс Праґер, Кандас Оуенс тощо. Незважаючи на безперервну пропаганду ліберальних ЗМІ, консервативні коментатори набувають мільйони послідовників, що дає їм можливість передавати свої ідеї, змінюючи світогляд молодих людей.

переклад з англ.: Американська мрія, версія 2.0. Зроблено в СРСР?