17 липня 1674 року народився знаменитий англійський автор християнських гімнів Ісаак Воттс

July 17, 2018 \ updated February 22, 2024

17 липня 1674 року народився знаменитий англійський автор християнських гімнів Ісаак Воттс.

Батьківщиною Ісаака є містечко Саузгемптон, де він з’явився на світ у родині «нонконформістів», тобто віруючих протестантів, що не належали до державної англіканської церкви. За свої релігійні погляди батько поета, також Ісаак Воттс, двічі побував у в’язниці. Ісаак молодший закінчив школу короля Едуарда VI. Не маючи можливості вступати до Оксфорду або Кембриджу через свою віри, Ісаак Воттс закінчує академію в Стоук-Ньюінгтон поблизу Лондона, яка була організована нонконформістськими церквами (у ній вчився і Даніель Дефо).

Після цього Ісаак стає служителем великої незалежної церкви в Лондоні і дає приватні уроки, щоб заробляти на життя. Під час його служіння церква швидко зростала і двічі змушена була шукати нові більш великі приміщення для богослужінь.

У 1707 році з’являється його найбільш відома книга «Гімни і духовні пісні» («Hymns and Spiritual Songs»). Після серйозної хвороби Ісаак переїжджає до маєтку родини Ебні, де він виконує функції вчителя і сімейного пастора до кінця свого життя.

У пам’яті англійців Ісаак Воттс залишився як «батько англійського створення гімнів». До нього гімни традиційно створювалися на основі віршів Старого Завіту. Новинкою, яку ввів Ісаак стало написання гімнів реформатів на основі Нового Заповіту. Причому з позиції Нового Заповіту Воттс переписав і безліч старих старозавітних гімнів. Багато авторів перейняли його підхід, а його твори перекладалися різними мовами.

Найбільш відомими його піснями, які звучать в церквах і в наші дні, є «Радуйся, світ, Христос йде» («Joy To The World» – http://worship.by/text-radujsia-sviet_w/), «Цей день створив Господь» («This Is The Day The Lord Hath Made» – http://www.hymntime.com/tch/htm/t/h/i/thisitdl.htm) та ін.

Крім написання пісень, Ісаак Воттс став автором ряду теологічних книг і популярного підручника «Логіка або правильне використання розуму» («Logic, or The Right Use of Reason»), який перевидавався двадцять разів і протягом століття вивчався студентами Оксфорда, Кембриджа, Гарварда і Єля. Частково паралізований після інсульту, Ісаак продовжив свою творчу роботу, написавши ще книгу «Удосконалення розуму», яка надихнула пізніше Майкла Фарадея. Більше десятка книг Ісаак присвятив методиці виховання дітей.

Пам’ять про присвяченого митця і Божого служителя зберігається і сьогодні як в Англії, так і в інших країнах, де підносяться до небес його пісні. Однією з останніх пісень, які звучали на «Титаніку» і давали людям надію на вічність, був гімн Воттса «Our God, Our Help in Ages Past» (https://www.youtube.com/watch?v=asrwlIxLeko).