160 років тому засновано християнську місію Армія Спасіння

July 2, 2025

2 липня 1865 року методистський проповідник Вільям Бут разом із дружиною Кетрін започаткували Східно-Лондонську християнську місію, яка згодом перетворилася на одну з найвідоміших християнських благодійних організацій, що має промовисту назву Армія Спасіння. Її місія полягала в поєднанні благодійності із проповіддю Євангелія.

Сучасну назву місія отримала лише у 1878 році і тоді ж прийняла умовно військову структуру. Її очільники називалися генералами, а інші служителі — офіцерами й солдатам. Цей поділ і назви зберігаються і в сучасній структурі.

Теологічно Армія Спасіння належала до традиції весліанського методизму (як і сам засновник). Вони вірять у народження згори, покаяння, освячення та соціальну відповідальність. Проте, на відміну від традиційного методизму, Армія Спасіння не концентрується на сакраментальних речах і таїнствах, а її вчення близьке до принципів «низької церкви» (простота в богослужінні, акцент на особистій вірі). 

Армійський образ і структура місії тісно пов’язана із напрямком служіння — боротьба за спасіння людей, особливо знедолених. Армія Спасіння першою почала звертати увагу на групи людей, які часто були поза увагою церкви: алкоголіків, наркозалежних, повій, жебраків. Також у ХХ столітті місія стала успішним піонером серед християнських організацій, яка боролася з торгівлею людьми, експлуатацією, а також захистом біженців. Вона активно служила під час обох світових війн, постачаючи їжу, гуманітарну допомогу і, звичайно, надаючи духовну підтримку.

Особливістю сучасної діяльності АС є масштабна соціальна робота. Служіння діє у 133 країнах і націлене переважно на опіку над бездомними, людьми з залежностями, жертвами насильства, переселенцями. Також вони створюють освітні проекти та тимчасові екстрені команди для служіння людям після катастроф і в надзвичайних ситуаціях. У деяких країнах Армія Спасіння бере на себе значну частину неурядового надання соціальних послуг (наприклад, в США обіймає перше місце за обсягом соціального служіння).

Діяльність Армії Спасіння в Україні бере початок у 1990-х. Як і в інших державах, її пріоритетом є соціальне й духовне служіння. Після початку повномасштабного вторгнення РФ організація надала гуманітарну допомогу десяткам тисяч людей, працюючи переважно у містах (Києві, Харкові, Дніпрі, Чернівцях та інших).

За багато років роботи по всьому світу Армія Спасіння здобула добру репутацію завдяки масштабній благодійності, однак також ставала фігурантом скандалів і об’єктом критики. Світські люди часто були незадоволені прозелітизацію (проповіддю Євангелія) в контексті гуманітарної роботи, а також відстоюванням біблійного погляду на сім’ю і сексуальність. Попри багаторічну критику, АС зберігає традиційно-консервативний погляд на одностатеві шлюби, однак при цьому підтримує повагу до гідності кожної людини.