Різанина в Масперо: як армія Єгипту розправилася з коптськими християнами

October 9, 2024

У жовтні 2011 року в Єгипті сталися події, які на весь світ продемонстрували, наскільки небезпечно бути християнином у цій арабській республіці. Події 9-10 жовтня стали символом жорстокої розправи над християнами, зокрема коптською громадою. Вони вийшли на мирну демонстрацію за свої права, однак зазнали насильства з боку армії та мусульманських екстремістів. Протести, які почалися як мирна демонстрація проти знесення церкви в Верхньому Єгипті, переросли у криваву бійню, відому як «Різанина в Масперо».

До цього державне телебачення «Масперо» поширювало неправдиву інформацію та розпалювало ненависть до християн, які і без того зазнавали утисків та нападів від ісламістів. Це підбурювало додаткове насильство з боку мусульманських радикалів та збільшувало напруженість між релігійними групами. 1 січня 2011 року терорист-смертник напав на християн під час новорічної служби, в результаті чого загинули 23 людини і ще 97 були поранені. Масштабна атака повторилася 7 травня у церкві Імбаба. В результаті нападу терористів-салафітів загинули 15 християн і ще 232 були поранені.

Після жахливих нападів та постійних утисків копти організували ходу та мирний сидячий протест біля будівлі державного телебачення «Масперо», щоб висловити протест проти дій уряду. Учасників християнського зібрання жорстоко розігнала поліція.

Як відповідь на цю несправедливість копти закликали вийти християн на вулиці 9 жовтня. У цих протестах брали участь і представники опозиції, однак їх була меншість. Замість діалогу, єгипетська армія жорстоко придушила протест, застосовуючи зброю та бронетехніку. Армійські бронетранспортери буквально давили демонстрантів, а солдати відкрили вогонь по натовпу. Протягом кількох годин було вбито 27 осіб, здебільшого християн, і поранено понад 300.

Спочатку армія та поліція стверджували, що нападниками були самі протестувальники, а урядові сили тільки захищалися. Цю версію швидко поширили державні медії, а також підхопили міжнародні ЗМІ. Однак вже наступного дня незалежні журналісти й активісти поширювали зовсім іншу версію подій. Державні єгипетські медіа були змушені відкликати свої повідомлення, проте реального масштабу насильства проти християн вони так і не показали. 

Увечері 10 жовтня відбувся масовий марш між коптською лікарнею та собором Святого Марка. Це була поминальна церемонія за всіма жертвами сутичок, в якій взяли участь близько 100 тисяч людей.

Події Масперо стали переломним моментом для християн у Єгипті. Це був сигнал, що військова влада не тільки відмовляється захистити коптів, але й безпосередньо використовуватиме силу проти них. Для коптської громади це був болісний урок про самотність і ворожість держави.

Дії єгипетського уряду засудили низка міжнародних правозахисних організацій, а місцеві як християнські, так і мусульманські лідери закликали владу до розслідування злочину. Активісти також звинуватили державне телебачення в розпалюванні ненависті. В підсумку розслідування мали проводити самі ж військові і винні так і не понесли покарання.