Маршували спільно: 85 років тому відбувся радянсько-німецький марш у Бресті

September 22, 2024

Що може краще демонструвати спільність агресорів у війні, ніж марш після спільної окупації третьої країни? Багато років радянська пропаганда приховувала і замовчувала особливості стосунків із нацистською Німеччиною до 1941 року і не дарма. 22 вересня після поділу Польщі війська Вермахту та Червоної армії взяли участь в урочистому параді центральними вулицями Бресту, який тепер став частиною радянського Союзу.

Передумови цієї події були закладені значно раніше у сумнозвісному Пакті Молотова-Ріббентропа (23 серпня 1939 року), який фактично розділив Східну Європу на сфери впливу обох тоталітарних режимів. 1 вересня 1939 року німецькі війська вторглися в Польщу із заходу, а 17 вересня Радянський Союз розпочав атаку зі сходу. Далі за лічені дні Польща була повністю захоплена.

Спільний парад комуністів і нацистів був частиною процесу передачі контролю над містом Брест, яке захопили німецькі війська. Згідно з домовленостями Пакту, Брест мав увійти до складу радянської зони окупації. Формальна передача міста і завершення військових дій у цьому регіоні власне і закінчилися спільним парадом.

З німецької сторони у параді брали участь війська 19-го моторизованого корпусу, якими керував генерал Гайнц Гудеріан — один з провідних теоретиків німецької бронетанкової війни. З радянського боку військовими керував комдив (командир дивізії) Семен Кривошеїн. Німецькі війська пройшли маршем перед радянськими командирами, після чого радянські підрозділи пройшли у відповідь перед німецькими. Присутність на заході генерала Гудеріана та комдива Кривошеїна підкреслювала формальну взаємну повагу та союзницькі стосунки.

Спільний парад у Бресті — лише один, але дуже яскравий приклад некомфортної для радянської пропаганди історії. Він мав не тільки військове, а й символічне значення, адже продемонстрував світовій громадськості єдність двох тоталітарних держав — нацистської Німеччини та Радянського Союзу. У той час як більшість європейських країн з тривогою спостерігали за подіями в Польщі, парад підкреслював спільну відповідальність комуністів і нацистів за розв’язання війни. Після перемоги ці події рідко згадувалися, однак, оцінюючи результати війни, завжди варто пам’ятати, з чого вона починалася.

Цей епізод Другої світової війни був і залишається повністю деформованим у радянській, а пізніше й російській історіографії. У 2021 році російське МЗС назвало агресію проти Польщі «визвольним походом», ігноруючи факт агресії, союзництва з нацистами та подальших кривавих подій, включно із масовими стратами польських полонених.