11 березня 1931 року в СРСР заборонено ввезення і продаж Біблії

March 11, 2024

Цього дня 1931 року в СРСР заборонено ввезення та продаж Біблії. Після Жовтневого перевороту 1917 року антихристиянська політика більшовиків була атрибутом так званих «революційних перетворень». Спочатку комуністи націлилися на церковне майно та переслідування священства, а згодом сформували цілий безбожницький культ боротьби з релігією, направлений на знищення всіх атрибутів і джерел інформації про віру, включно із Святим Писанням.

На рубежі десятиліть у Москві пройшов II з'їзд Союзу безбожників, на якому ця сумнозвісна організація була перейменована на Союз войовничих безбожників. Зміна назви ознаменувала собою поворот антирелігійної риторики більшовиків. Окрім випуску газети «Безбожник» та проведення кампаній приниження вірян, вони вимагали надзвичайних заходів для боротьби з вірою. Одним з них і стала заборона Біблії.

У Радянському Союзі трактували Біблію як «зброю експлуататорів» і «засіб контролю над народом». Хоча сьогодні ми розцінюємо ці дії як тоталітарну ознаку релігійної нетерпимості, однак для комуністів Святе Письмо дійсно було загрозою втрати монополії на інформацію.

Біблія є не лише унікальною книгою про надприродне, але й універсальним свідченням про Божу волю на різні сфери життя людини. В Біблії ми знаходимо відповіді на запитання що визначати пріоритетом життя, як будувати сім’ю, як заробляти і витрачати фінанси, як ставитися до роботи й суспільства. Для повного викреслення релігії із життя радянських людей комуністи вживали й інших заходів: заборона Різдва та Пасхи, закриття храмів і церков, знищення релігійної літератури тощо.

Заборона на ввезення та поширення Біблії діяла десятиліттями. Хоча в пізньому СРСР у всіх містах були державні бібліотеки, однак там Святе Письмо було знайти неможливо. Багато років християни ризикували своїм життям і свободою, щоб ввезти контрабандою надруковані за кордоном Біблії, переписували їх частини і поширювали серед братів і сестер.

Заборона на ввезення та продаж Біблії діяла до 1980-х, а її зняття було негласним та пов’язаним зі святкування 1000-літтям хрещення Русі. Сьогодні в незалежній Україні всі охочі можуть вільно читати Біблію, а церкви та місії поширюють навіть бесплатно. Ця свобода віросповідання є особливою цінністю незалежності і ще одним нагадуванням українцям, за що ми боремося та що захищаємо.