Сьогодні день пам’яті засновника методизму Джона Веслі

March 2, 2024

2 березня 1791 року помер англійський богослов та євангеліст Джон Веслі. Він здійснив вагомий вплив на розвиток протестантизму Англії та Америці й увійшов в історію як засновник методизму — протестантських течій, які являли собою відродження всередині англіканства.

Джон Веслі народився 28 червня 1703 року у багатодітній набожній родині. З раннього дитинства він та його 14 братів і сестер вчилися читати й писати, щоб вивчати Слово Боже, та загалом зростали в атмосфері богопізнання та навчання. Джон Веслі вступив до Оксфорду, де вивчав богослів’я та 1725 року був висвячений на диякона.

 Продовжуючи навчання, він викладав грецьку мову та філософію, читав лекції з аналізом Нового Заповіту. У Оксфорді Джон очолював товариство студентів «Святий клуб», члени якого прагнули особливо побожного життя. Вони вивчали Слово Боже та досліджували практичну святість, за що зазнали булінгу та зневаги з боку інших студентів.

Особисті духовні пошуки підштовхнули Джона Веслі до місіонерської діяльності та проповіді у англійських колоніях в Америці. Він відкрив для себе глибину віри через простоту і відкритість моравських братів, які робили акцент на особистому досвіді благодаті та наголошували на внутрішніх духовних змінах.

Ці принципи відобразилися і в методизмі. Важливу роль відігравало сприйняття особистого відношення з Богом, прагнення до духовного зростання та активне місіонерство. Для Веслі методизм став не лише релігійним вченням, але й основою світогляду та особистої філософії, спрямованої на досягнення внутрішньої гармонії та покращення світу через служіння іншим. Все його життя складалося із численних поїздок, євангелізаційних заходів і проповідей просто неба, яких він виголосив понад 40 000.

Для Джона Веслі не існувало розриву чи протиставлення між вірою та розумом, як і розділення особистої віри та громадської активності. Він підтримував аболіціонізм та був наставником Вільяма Вілберфорса, який боровся за скасування работоргівлі. Веслі називав рабство «сумою всіх лиходійств» і доводив, наскільки важливо християнам покінчити з цією ганебною практикою. У книзі «Думки про рабство» проповідник захищав право на свободу для всіх, що у XVIII столітті зовсім не було очевидним.

«Свобода є правом кожної людської істоти, щойно вона вдихне повітря; і жоден людський закон не може позбавити його того права, яке він черпає із закону природи», — писав Веслі.

Засновник методизму прожив довге і насичене життя і до 87 років почувався досить добре, однак в останні місяці перед смертю його здоров’я різко погіршилося. Джон Веслі помер 2 березня 1791 року у Лондоні та залишив по собі численні книги, проповіді та великий досвід служителя періоду духовного пробудження.