6 січня 2019 року Православна Церква України отримала Томос про автокефалію

January 6, 2023 \ updated February 22, 2024

Чотири роки тому, 6 січня, відбулося богослужіння, на якому Вселенський патріарх Варфоломій вручив обраному настоятелем ПЦУ Епіфанію сувій із текстом Томосу про автокефалію. Ця подія стала офіційним і канонічним поверненням українського православ’я під юрисдикцію Константинопольського партіархату.

Надання Томосу про автокефалію означало легітимацію повністю незалежної від москви Київської митрополії. З іншого боку, для частини духівництва колишнього Київського Патріархату утворення ПЦУ було неоднозначним фактом, адже нова церква проголошувалася як митрополія, а не окрема патріархія. Тим не менше, це була справді доленосна подія, яка стала початком великих змін всередині українського православ’я.

Історія православ’я на наших землях налічує понад 1000 років, однак частина цієї історії була сторінками імперських посягань москви. Наприкінці XVII століття ліквідація політичної автономії українських земель Московією поєдналася з анексією Київської митрополії. Це було незаконне і віроломне приєднання її до московської патріархії, яке супроводжувалося обмеженням прав київського духівництва та русифікацією церкви.

Боротьба за автокефалію українського православ’я тривала не одне століття, але найтяжче було пережити роки комунізму, коли проукраїнських священників переслідували як за прихильність до української самостійності, так і за приналежність до церкви загалом. Але здобуття Україною незалежності не поклало край церковної спорідненості з москвою. Боротьба за власне українську православну церкву тривала ще понад два десятиліття, але наприкінці 2018-го досягла своєї кульмінації зі створенням Православної Церкви України.

Надання Томосу про автокефалію стало важливою подією не лише українського, але й світового православ’я. Позиція вселенського патріарха Варфоломія щодо підтримки канонічності українського православ’я спричинила серйозне розділення з москвою. Хоча сьогодні ще рано говорити про остракізм щодо РПЦ, однак позиція російського православ’я щодо війни демонструє всьому світу віддаленість їх духівництва від християнської любові і біблійних цінностей загалом.

Утворення Православної Церкви України дало початок існуванню на території України двох канонічних православних церков, однак наразі УПЦ (МП) оголосила про нібито розірвання єдності з московським патріархатом, а це означає подальшу невизначеність її статусу і канонічності. Низка розслідувань проти ієрархів УПЦ (МП) лише ускладнює її становище, а відтак статус і авторитет колись найвпливовішої православної церкви падає.

Разом з цим росте кількість вірян Православної Церкви України і в майбутньому вона має великі шанси стати найбільшою православною церквою на наших землях. Цей рік розпочинається для ПЦУ по-особливому, адже вперше митрополит Епіфаній проведе різдвяну службу в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Святкова служба стане ще одним символом зміцнення становища цієї церкви і попереду ми побачимо ще багато докорінних змін в українському православ’ї.