logo

Чотири роки позбавлення волі за громадянську позицію

7 грудня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

3 грудня у Мінську до 4 років позбавлення волі засудили матір п’ятьох дітей католичку Ольгу Золотар. Їй інкримінується «створення екстремістського формування», «організація та підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок», а також «допомога у організації дій, що грубо порушують громадський порядок і пов’язані з явною непокорою законним вимогам представників влади».

Ольга звинувачується у створенні дворових Telegram-чатів, які допомагали сусідам організовувати дворові концерти та чаювання, саме вони пізніше були визнані екстремістськими формуваннями («Ждановічы сёння» та «Ждановичі 2020 – клуб любителів пісень Цоя»).

Оголошення вироку тривало півтори години. Ольга не визнала вину за жодною обвинувальною статтею. «Я тут, бо я дбайлива людина. Я тут, бо живу за Божими заповітами. Я тут, бо я мама, яка хоче захистити своїх дітей. Як мати і католичка, я стою на сторожі людської гідності та духовних цінностей. Усі мої дії та висловлювання продиктовані любов’ю до людей та ненавистю до брехні та насильства, – в останньому слові сказала Ольга Золотар. – У матеріалах справи моїм діям надається значення, яке я не мала на увазі: звичайні людські вчинки, реакції, почуття криміналізовані. У матеріалах справи є фотографія з плакатом із написом «Мир, любов, свобода». Я підписуюсь під кожним словом. Я хочу миру для моєї рідної країни. Я хочу, щоб у моїй країні переважала любов до Бога та людей. Я хочу, щоб у всіх була свобода вибору. Хачу скончыць словамі Уладзіміра Караткевіча: «На Беларусі Бог жыве». Жыве Бог! Жыве вечна».

Жінка перебувала у СІЗО з 18 березня 2021 року, де її неодноразово били та катували. Але ні голос адвоката, якого позбавили ліцензії після заяви про тортури, ні голос Католицької Церкви, що клопочеться про припинення кримінального переслідування стосовно Ольги Золотар, зміну запобіжного заходу та можливості пасторського відвідування не було почуто. До речі, напередодні її арешту прес-служба Генеральної прокуратури повідомила, що у кримінальних справах, пов’язаних із несанкціонованими акціями протесту, засуджено 400 осіб. Але віри у достовірність названих прокуратурою цифр немає.

Після придушення мирних протестів 2020-2021 рр. у Білорусі триває масовий терор проросійсько-радянської влади щодо білоруського народу: незаконно заарештовано, засуджено або позбулося роботи (можливості вчитися) величезна кількість людей. Загальна кількість жертв свавілля влади залишається невідомою. Але за даними Верховного комісара ООН з прав людини на початок грудня 2020 року, кількість незаконних арештів або затримань вже перевищувала 27 тисяч осіб. З того часу вони не припиняються.

Тоді як ніхто з тих, хто винен у масових затриманнях, арештах, побиттях, тортурах, зґвалтуваннях, вбивствах, викраденнях та інших злочинах у традиціях НКВС, що вчили білорусів «любити батьківщину», не притягнутий до кримінальної відповідальності всередині країни. Тим часом кілька кримінальних справ за подібними звинуваченнями відкрито в Німеччині, Чехії та Литві в рамках універсальної юрисдикції. А група «Християнське бачення» звернулися до Папи Римського Франциска з проханням підняти голос на захист віруючої, яка є прикладом християнського життя та дотримання християнської совісті. Вони просять його використати всі можливі дипломатичні способи зі звільнення та реабілітації Ольги Золотар.

Подібні репресії чекали б і на українців, якби Революція гідності не перемогла. Проте через два роки закінчуються терміни давності у всіх злочинів проти Майдану, крім убивств. А це означає, що переважна більшість з тих, хто не втік – «беркутні», слідчих і прокурорів – через тактику затягування судових процесів так і продовжать працювати в поліції та в прокуратурі. «Вони залишаться на своїх посадах із повним відчуттям безкарності. Безкарності, доведеної в суді», – волає адвокат, представниця родин Небесної сотні в судах, Євгенія Закревська. І саме ця нікому не цікава трясовина «нічого-не-відбувається» – саме вона і є найуспішнішою стратегією захисту обвинувачених. Саме вона не знаходить ніякого опору суспільства, судової системи, професійної спільноти».

На брифінгу в ОГ, який відбувся 17.11.2021 р. генпрокурор Ірина Венедіктова поінформувала, що в Офісі генпрокурора є 63 кримінальні провадження щодо подій Майдану, і наразі з цієї кількості 111 справ знаходяться у суді, стосовно більш ніж 200 осіб. За даними Укрінформу правоохоронці протягом восьми років слідства зібрали понад 1,5 тисячі томів доказів щодо злочинної групи Януковича, до складу якої входили тодішні міністр оборони, голова Служби безпеки та його перший заступник – керівник Антитерористичного центру, міністр внутрішніх справ України та його заступник, начальник Головного управління – командувач внутрішніх військ МВС, тимчасовий виконувач обов’язків начальника ГУ МВС у Києві і заступник начальника ГУ – начальник міліції громадської безпеки ГУМВС у Києві. Як встановили слідчі, через дії цієї організованої злочинної групи лише за три дні загинуло 76 громадян та понад 800 отримали тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості».