Білоруський диктатор розширює можливості для вбивства власних громадян

Білоруський самопроголошений президент Лукашенко переходить чергову межу розмаху диктатури та дозволяє військовим стріляти в цивільних і в низці випадків навіть без попередження. У понеділок, 5 лютого, він вніс зміни до Статуту внутрішньої служби збройних сил.

Нова редакція документа містить положення про право військовослужбовців застосовувати зброю проти громадян і в разі їх смерті винуватець не буде нести відповідальність, якщо прокурор підтвердить, що він діяв «відповідно до вимог загальновійськових статутів». У попередній редакції Статуту такі дії визначалися як перевищення повноважень, яке тягне за собою відповідальність.

Оновлений Статус містить дозвіл на використання фізичної сили, вогнепальної та бойової зброї проти громадян. Хоча за процедурою силовики мають попередити про застосування зброї, однак існують винятки, перелік яких досить широкий. В документі вказано, що можна стріляти в цивільних, якщо зволікання в застосуванні зброї «створить безпосередню небезпеку для життя військовослужбовця або інших громадян або може спричинити інші тяжкі наслідки».

Положення про «інші тяжкі наслідки» може бути підставою для фактичного дозволу на будь-які дії задля захисту режиму, а покарання для силовика в такому випадку стає неможливим. Якщо розслідування щодо вбивств взагалі буде, то при бажанні силовики можуть тлумачити будь-який прояв непокори як особисту чи суспільну загрозу.

Узаконення безкарності силовиків вказує на те, що Лукашенко переходить всі межі, щоб створити систему безальтернативної влади та абсолютної покори населення. Вочевидь, протести 2020 року його дуже налякали і тепер диктатор докладає зусиль, щоб навіть в незаконний спосіб виявити та покарати нелояльних громадян.

Ці системні дії тривають кілька років і Лукашенко вже змінив низку законів (навіть Закон  про свободу совісті та релігійних організацій) задля унеможливлення не лише революції та зміни влади, але будь-яких протестів. У грудні минулого року було зняте обмеження, згідно з яким заборонялося стріляти у натовпі, щоб не поранити випадкових людей. Тоді ж було дозволено «КДБ» стріляти у жінок, інвалідів та навіть дітей «у разі здійснення ними збройного опору».

Джерела:

https://www.dw.com/ru/lukasenko-razresil-voennym-strelat-v-grazdan/a-68180730

https://www.unian.net/world/lukashenko-razreshil-armii-strelyat-po-mirnomu-naseleniyu-ukaz-12534444.html

https://pravo.by/document/?guid=12551&p0=P32400037

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required