Американський Сенат підтримав розслідування військових злочинів путіна

16 березня 2022 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Сенат США одноголосно схвалив резолюцію, яка вимагає почати розслідування воєнних злочинів президента росії та його режиму у зв’язку з вторгненням в Україну. «Всі ми в цій залі об’єдналися разом із демократами та республіканцями, щоб заявити, що володимир путін не може уникнути відповідальності за звірства, скоєні проти українського народу… Ці звірства заслуговують на розслідування як воєнні злочини», – сказав лідер більшості в Сенаті Чак Шумер.

Оцінка теперішніх подій в Україні солідаризувала обидві американські партії. І в Сенаті, і в Палаті Представників спостерігається однозначна єдність щодо потреби підтримати і допомогти Україні, хоча бачення практичного втілення цієї допомоги дещо різниться. Так, депутати з Республіканської партії закликали американського президента якнайшвидше надати Україні винищувачі та системи протиповітряної оборони.

Як повідомляє УНІАН з посиланням на американські джерела, зараз Держдеп США працює над тим, щоб з’ясувати, які держави мають системи ППО С-300, і вивчає можливість передачі цього озброєння Києву. Раніше Вашингтон відмовлявся передати нам літаки винищувачі МіГ-29, хоча і нинішній розгляд цих можливостей є занадто повільним.

Зараз західні держави активніше долучаються до практичної (зокрема військової) допомоги, а також спостерігаємо початок процесу надання юридичної оцінки дій росії (хоча триватиме він не один рік). Однак звернення американського Сенату та старт роботи гаазьких прокурорів щодо розслідування військових злочинів мають ще один бік: чому розслідування особисто проти путіна розпочинається лише зараз? Повномасштабна війна росії проти України — це наслідок багаторічного ігнорування і мовчання, компромісів і надій домовитися із тиранічним кремлівським режимом.

За останні понад два десятиліття було дуже багато прецедентів, за які і путіна і його оточення варто було б судити як військових злочинців, але це питання стоїть лише тепер, коли Україна стікає кров’ю. Російські злочини в Ічкерії, Грузії, Молдові, Сирії та Україні в 2014-му не мали належної оцінки, що є однією з причин нинішніх подій.