Абрахам Кайпер – християнин в епоху змін

Абрахам Кайпер жив у часи, коли сучасна Європа стрімко змінювалася. Індустріалізація та урбанізація ламали традиційний життєвий устрій. З плином часу сформувалися два домінуючі світобачення: ліберальний гуманізм, який підкреслював вседозволяючий індивідуалізм, і етатизований комунізм. Життя Абрахама Кайпера було присвячене пошуку біблійної альтернативи цим світоглядам

Абрахам Кайпер

нідерландський державний діяч, богослов, журналіст, прем'єр-міністр Нідерландів

Ілюстрація Аманди  Даффі

Абрахам Кайпер народився 29 жовтня 1837 в Мааслуісі, біля Роттердама. Він закінчив богословський факультет Лейденського університету, в якому більшість викладачів були ліберальними християнами, і став пастором Реформатської церкви Голландії

Юнацькі роки Абрахама Кайпера.

Юнацькі роки Абрахама.

Кайпера запросили в прихід в околицях Утрехта. Там він зробив несподіване відкриття: простих людей його приходу не вразила його вченість. На їх думку, новоспечений пастор просто давав теоретичні «осучаснені» знання. Дочка простого робітника П’єте Балтуса допомогла пастору відкрити духовну сутність Письма і пережити особисті взаємини з Богом.

Переживши навернення, Кайпер почав досліджувати вчення Кальвіна, в пошуках практичних доктрин, що застосовуються до питань повсякденного життя. Він почав розуміти, наскільки сильно різні небіблійні ідеї впливали на його мислення  і людей в церкві. В поширенні впливу лібералізму і світського гуманізму він бачив дух віку цього, протистояти якому потрібно було і в світі, і в церкві.

Коли у віці 30 років Кайпер переїхав в Утрехт, він вступив у боротьбу за реформування церкви і викриття ліберальної «брехні всередині церкви». Там відбувся його дебют в журналістиці в якості помічника редактора тижневика «Вісник».

Мааслуіс, рідне місто Абрахама Кайпера

Мааслуіс, рідне місто Абрахама Кайпера

У 1870 він переїхав в Амстердам, де два роки по тому став головним редактором щоденної газети «Стандарт». До кінця 19 століття «Стандарт» була визнана найпрестижнішою голландською щоденною газетою. Кайпер залишався головним редактором цього видання більше 40 років.

У 1874 році Абрахам Кайпер був обраний до голландського парламенту, але в наступному році погане здоров’я змусило його взяти відпустку і поїхати до Швейцарії. В цей час він багато думав про те, як панування Христа поширюється на такі сфери, як політика, освіта і суспільство в цілому.

Кайпер виділив п’ять областей або сфер управління, кожна з яких підпорядковується безпосередньо Богу, і кожна взаємодіє з іншою, в рамках Богом даних обмежень її влади:

1. Самоврядування, коли кожна людина відповідальна перед Богом за себе.

2. Управління на рівні сім’ї, встановлене і підзвітне Богу. Батьки несуть відповідальність за виховання і освіту дітей.

3. Церковне управління є сферою,що відноситься до визначення церковних заходів, структури лідерства та церковної дисципліни. Церква не поставлена як посередник між Богом і окремими людьми або Богом і сім’ями. Якщо церковні лідери намагаються грати таку роль, вони переступають кордони Божественної влади і переходять на сторону тиранії.

4. Цивільне управління володіє божественним мандатом носити меч для обмеження наслідків гріхопадіння людини. Коли держава втручається в церковні справи або навпаки, поширюється тиранія.

5. Громадське правління або сфера добровільних асоціацій включає в себе громадські організації і бізнес, які процвітають при здоровому демократичному правлінні і знаходяться під жорстким контролем при тоталітарних режимах.

Абрахам Кайпер в своєму кабінеті

Абрахам Кайпер в своєму кабінеті

Повернувшись до Голландії в 1876 р, Кайпер почав вести роботу на декількох фронтах: в сферах засобів масової інформації, школи, церкви і сім’ї. Він відновив свою роботу в щоденних і щотижневих виданнях, використовуючи ці канали, для того, щоб наставляти читачів газет в тому, як застосовувати християнські цінності в житті суспільства.

Далі він проявив свої політичні здібності, реорганізувавши антиреволюційну партію (АРП). Ця партія була заснована в 1830 році Гійомом Гроеном ван Прінстерером. Гроен ван Прінстерер тоді говорив про необхідність християнської освіти, в якому всі предмети вивчалися б в світлі Божого одкровення і всі діти навчалися б поклонятися Богу розумом. Тепер Кайпер почав створювати широкий рух середнього класу на прогресивній соціальної платформі, заснованій на традиційній християнській доктрині.

Залишаючись вірним баченню Гроена, Кайпер відновив боротьбу за вільні школи, тобто за право батьків відправляти дітей в школи, в яких пропонується освіта, заснована на християнському світогляді. Початкова освіта була тільки однією з частин бачення Кайпера.

Амстердамський вільний університет, заснований у 1880 році Абрахамом Кайпером

Амстердамський вільний університет, заснований у 1880 році Абрахамом Кайпером

Вже в 1870 році він писав про необхідність вільних університетів, заснованих приватними особами. Десятиліття потому доктор Кайпер відкрив Вільний університет в Амстердамі. Його привітальна промова була публічним проголошенням позиції панування Христа в різних сферах життя.

За дев’ять років до того Кайпер написав в газеті «Вісник»: «Ми трудимося для далеких цілей. Ми не прагнемо до сьогохвилинному тріумфу, але до кінцевого успіху нашого починання. Питання не в тому, який вплив ми чинимо зараз, але який вплив ми зробимо через півстоліття. Не те, як мало ми маємо зараз, але скільки молоді встане з нашими принципами.

В квітні 1894 Абрахам Кайпер повернувся в парламент після двадцятирічної відсутності, щоб почати семирічний період політичної діяльності, яка однаково вражала як його друзів, так і ворогів. На додаток до того, що він очолював антиреволюційну партію, він був редактором щоденної газети «Стандарт» і тижневика «Вісник», а також викладав у Вільному університеті на двох факультетах: теології та голландської літератури.

У 1898 р він здійснив поїздку в Америку, де прочитав свої знамениті лекції про цілісний християнський світогляд в Прінстонському університеті.

Унікальні запис зроблений за життя Абрахама Кайпера

Після виборів 1901 королева Нідерландів попросила доктора Кайпера сформувати кабінет і стати прем’єр-міністром. У вітальній промові новий прем’єр висловив бажання будувати націю на основі християнських принципів життя. Абрахам Кайпер керував країною до 1905 р. Про нього говорили, що він мав «десять голів і сто рук».

У 1897 р, в 25-ту річницю свого перебування на посту головного редактора газети «Стандарт», Кайпер сказав:

Одне бажання завжди було рушійною силою мого життя, один високий мотив запалював мою душу і розум: незважаючи на всі протистояння світу, святий Божий провід буде встановлено знову в родині, школі і державі, для блага народу; щоб в свідомість нації увійшло розуміння проводу Господа, про який свідчать Біблія і творіння, щоб народ знову почав шанувати Бога.

Абрахам Кайпер прожив плідне життя, вставши в проломі, щоб захистити свій народ від безбожництва і відновити біблійну спадщину в своїй країні.

Дж.Фонтейн 

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required