logo

9 жовтня 2006 року в КНДР вперше оголосили про випробування ядерної зброї

9 жовтня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Цього дня 2006 року в КНДР заявили про перше успішне випробування ядерної зброї. З огляду на закритість держави, деякі західні експерти висловлювали сумніви, що той вибух у північно-східній частині держави був саме ядерним, проте в наступне десятиліття держава провела орієнтовно ще п’ять ядерних випробувань.

Історія ядерної програми в КНДР бере свій початок фактично з середини минулого століття, коли по завершенню Корейської війни за наказом Кім Ір Сена розпочалося будівництво дослідницького центру в Йонбені, де пізніше збудовано перший ядерний реактор. Його функції мали подвійне значення: окрім вироблення електроенергії розпочалися дослідження військового характеру із перспективою створення ядерної зброї.

КНДР мала напружені стосунки з МАГАТЕ, ігнорувала чи агресивно відповідала на запити організації щодо ядерної програми. Кульмінацією кризи стали вимоги директора Ганса Блікса провести спеціальну інспекцію у 1993 році, які були жорстко відкинуті північнокорейським керівництвом. Тоді залагодити наростаючу кризу вдалося завдяки особистій зустрічі Кім Ір Сена та експрезидента США Джитті Картера, за підсумками якої вдалося домогтися неформальної згоди і замороження ядерної програми.

На початку 2000-х Північна Корея поновлює дослідження, а риторика її керівництва стає більш загрозливою. Держава поповнює список так званої «вісі зла» — держав, які спонсорують тероризм і несуть загрозу світовій безпеці. Поряд з Іраном, КНДР потрапила під жорсткі санкції з боку США та інших держав, проте не призупинила програму, а вже у 2005 році у Пхеньяні заявили про створення ядерної зброї.

Ядерна програма в Північній Кореї стала важелем тиску на Південну Корею, Японію і їх союзника США. Не маючи економічної та соціальної перспективи розвитку, північнокорейське керівництво вдається до шантажу світу найбільш загрозливою зброєю сучасності. У квітні 2012 року до конституції КНДР було внесено поправки щодо ядерного статусу країни і з того часу було проведено ще кілька випробувань. Сьогодні ця держава позиціює себе як державу із амбіціями нести ядерну загрозу для своїх сусідів.

Шантаж використати зброю масового ураження є законопірністю північнокорейської політики, адже вона є однією з найбільш агресивних і непередбачуваних держав у світі. Багато десятиліть комуністична влада тримає своє населення в покорі шляхом тотальної пропаганди, інформаційної ізоляції та жорстких репресій проти всіх, хто де розділяє державну ідеологію чучхе — корейський варіант марксизму та культу лідера. Північна Корея майже два десятиліття очолювала перелік найбільш небезпечних держав для християн (за версією Open Doors) і донині залишається оплотом диктатури і партнерства з такими ж світовими диктаторами.

Кім Чен Ин, чинний лідер Північної Кореї, підтримує росію в її агресивній війні проти України та одним з перших визнав анексію українських територій після псевдореферендумів. Протягом останніх тижнів маємо постійні повідомлення про нові й нові запуски ракет з боку КНДР у Японському морі.