9 лютого 1918 року більшовики повністю захопили Київ

Цей день 1918 року став трагічним для нашої історії, адже столицю Української Народної Республіки захопили більшовики. Трагедії передували низка битв, зокрема, відома оборона станції Крути, і придушення січневого повстання на заводі «Арсенал». Попри успіх із подоланням спроби більшовицького перевороту та затриманням ворога, армія УНР була досить демотивована, погано підготовлена й оснащена.

Наступ армії Михайла Муравйова на Київ розпочався в першій половині дня 5 лютого. На початку битви війська УНР намагалися тримати ворога від перекидання своїх сил на правий берег. Українські кулеметники біля мостів на деякий час зупинили їх, однак 6 лютого ворог зміг перетнути Дніпро по кризі та, рухаючись з півночі на південь, захопити значну частину міста аж до Хрещатика. Далі червоним вдалося зупинити опір кулеметників біля берега, використавши хімічну зброю.

Протягом чотирьох наступних днів більшовики обстрілювали Київ з артилерії, пошкодили низку будівель в центрі міста та відтіснили українських оборонців на захід. 7 лютого ворог захопив Печерськ і зайняв Києво-Печерську Лавру та фортецю. На території Лаври комуністи вчиняли безчинства, нападали й били священників і монахів. Тоді ж вони розстріляли митрополита Київського і Галицького Володимира.

Наступні два дні продовжувалися жорстокі бої, під час яких більшовики захопили більшу частину міста. Українські війська відступили до Ірпеня і далі до Житомира. Військові втрати армії УНР в тій битві були значно меншими, ніж у більшовиків, проте після здобуття Києва червоні розстріляли за різними підрахунками від 1,5 до 5 тисяч осіб. Більшість жертв — це були офіцери, чиновники УНР, які не встигли евакуюватися, інтелігенція та священники. Для комуністів вони представляли «старий порядок».

Більшовики у Києві, подібно до сучасних росіян, грабували будинки, виносили з них все, що здавалося цінним, били, ґвалтували, катували цивільних та чинили інші безчинства, які заохочував Муравйов. Окупанти облаштували штаб у Маріїнському палаці, а зовсім поруч у парку проводили розстріли.

9 лютого у день повного захоплення Києва також було підписано Брест-Литовський мирний договір між УНР та Німеччиною, в результаті якого в лічені тижні було повалено більшовицьку владу, а українсько-німецькі війська звільнили Київ 1 березня. Однак вже на початку 1919 року українська столиця знову перебувала в руках більшовиків.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required