logo

7 відомих гімнів недільного дня — і їх неймовірні історії

21 лютого 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Пісні є невід’ємною частиною християнського життя. Ісус співав з учнями, йдучи на гору Оливну, перші християни співали, переховуючись в катакомбах, співали, сидячи у в’язницях та дорогою на страту. Українські християни співали по хатах, ховаючись від радянського режиму, співали заступаючись перед Богом за Україну, співали, ступаючи по землі незалежної України. Кожна християнська пісня написана за вищим Божим натхненням і несе великий сакральний зміст. І історії їх написання є часто не менш цікавими, ніж тексти та музика. Пропонуємо вам прочитати сім історій давно відомих вам гімнів.

І, проспівавши, вийшли на гору Оливну (Марка 14:26).
  1. Як славен ти» (How great Thou art)

Ця пісня є однією з найвідоміших гімнів у світі після «О, благодать». Це пристрасний спів подяки та захвату до величного Бога. В ній безліч образів, які примушують нас згадати про красу творіння Бога, як-от: мерехтючі зорі, або Сонце і місяць, які пливуть подібно кораблям.

З’явилася ця пісня у 1885 році у Швеції. Її автор, Карл Боберг, йшов додому, слухаючи спів церковних дзвонів. Це був неймовірно чарівний період року, коли все сповнене соковитих, яскравих кольорів, співають пташки, дмухає теплий вітер. Оглядаючи цю красу Карл раптом зупинився: з отари темних хмар на небі почувся гучний грім! Пішов дощ. Разом з іншими людьми Карл побіг під прикриття. І, споглядаючи цей дощ, чоловік затих в побожності перед неймовірною красою Господа. Повернувшись додому, він написав гімн «O Store Gud» (О, Великий Боже) — і опублікував її в «Новинах Мьонстерату», місцевому виданні.

  1. Моя молитва нехай лине»

Це пісня, яку співають в Україні на міжцерковних заходах, в дитячих таборах, під час служінь та домашніх груп. Народилась «Молитва» приблизно в 1993 році на уроці математики. Тоді співачці Христині Загаріній було близько 14-и років і вона лиш недавно прийшла до Бога. «Я писала музику раніше слів, і в мене тоді вже була написана мелодія, — згадує Христина, — Я її грала, наспівувала, хоча тексту ще не було. Одного разу на уроці математики, в паузах між косинусами та синусами, на листочку чернетки я почала писати пісню “Молитва за Україну”». Дівчина почала співати цю пісню з групою на місіонерських євангелізаціях та в церкві, коли раптом дізналась, що на її пісню вже є переклади, але замість України, народи кличуть перед Богом за Білорусь та Росію! Христина аж ніяк не очікувала на таку популярність пісні. З часом слова «Молитви» зазвучали в більшості українських християнських осередків, виконані як професійними хорами костелів, так і голосами дітей в таборах.

  1. Боже, великий єдиний» (Молитва за Україну)

Цю пісню недарма називають духовним гімном України. Вона поєднує в собі любов до Батьківщини та Бога, тверде переконання у важливості Його суверенної Волі та майбутність незалежної України. Слова до пісні написав письменник Олександр Кониський, а музику — композитор Микола Лисенко. Але як перетнулись шляхи цих діячів? Річ у тім, що у 1884 році львівські семінаристи вирішили опублікувати збірник народних та авторських пісень. Священник Української греко-католицької церкви Богдан Кирчів, знаючи про це, звернувся до Олександра Кониського в листі з пропозицією долучити до збірника свої твори та твори Лисенка. Це стало творчим поштовхом для письменника та композитора створити пісню, яка донині відображає внутрішній запит українців до Бога.

18 жовтня 2017 року за ініціативи Харківського Національного університету ім.Каразіна пройшла мистецька акція — найбільш масове виконання духовного гімну України. Серед учасників були митці, студенти та викладачі закладу. Офіційно було зареєстровано новий Національний рекорд України за кількістю людей: 4624! Відео події ви можете побачити тут:

  1. Ти — моя сила у житті» (You are my all in all)

«Ти взяв мій гріх, мій хрест, мій біль. Знову підняв мене — я Твій, Ти є для мене все!» — слова цієї пісні зображають глибинний сенс закладений її автором. Це пісня звільненої душі. Денніс Джерніган народився в Америці у 1959 році. З дитинства юнак був переконаний, що він не потрібен батькові. Шукаючи заповнення рани серця, він став гомосексуалістом і шукав любові батька — в інших чоловіках. Проте пізніше він потрапив на концерт християнського гурту «2nd Chapter of Acts», де Денніс Джерніган почав дізнаватись про Бога. І ось, у віці 22 років він з Божою допомогою переміг боротьбу з гомосексуалізмом. «Він (Бог — прим. авт.) почав мене навчати, — пояснює Денніс,— що бути новим творінням означає, що “старий” Денніс насправді мертвий». Пісня «Ти — моя сила у житті» стала піснею його визволення. А ще Денніс став батьком 9-ти дітей!

  1. Як олень прагне до потоку» (As the deer panteth for the water)

Ця пісня присвячена нагадуванню, що лише Бог може втамувати спрагу наших сердець. Народилась ця пісня з прагнення її автора, Мартіна Ністрома, фокусувати все своє життя навколо Ісуса. Він написав цю пісню у 1981 році навчаючись в біблійному коледжі «Інститут Ісуса для народів» (Christ for the Nations Institute). Це один з майже 70-и гімнів, яких він напише протягом служіння. Як директор музичного напрямку служіння, Мартін євангелізував у понад десяти країнах, серед яких: Сінгапур, Малайзія, Тайвань, Китай, Гонконг, Японія, Зімбабве, ПАР, Італія, Німеччина, Нова Зеландія, тощо. Ця пісня сформувала його служіння та життя навколо джерела Живої Води — Ісуса. На відео нижче ви можете послухати цю пісню на івриті, українській, узбецькій, німецькій, іспанській, англійській та валлійській мовах.

  1. О, благодать» (Amazing grace)

Ця пісня є найвідомішим християнським гімном у світі. Її знають та співають багатьма мовами, і важко буде знайти бодай одну людини, яка не знає першого рядка: «О благодать, спасенний я» (Amazing Grace, how sweet the sound). Але історія створення пісні є не менш приголомшлива, ніж її популярність. Написав її колишній работорговець Джон Ньютон у 1772 році.

Його життя — це тривалі періоди безбожжя та гріха. Попри те, що чоловік народився в сім’ї католиків, віра його батьків не відобразилась в його ранньому житті. Особливо це стало зрозумілим, коли померла його мама, і Джон Ньютон почав працювати работорговцем. Він мав репутацію непокірливого, конфліктного, егоїстичного чоловіка. Власна вигода для нього значила більше, ніж цінність людського життя, бо він бачив лише товар, рабів. Він став тією людиною, з ким батьки просять своїх дітей не спілкуватись: деструктивним та небезпечним. Проте все змінилось після того, як Джон Ньютон мало не загинув під час шторму в Атлантичному океані. Шторм — це багатогодинний процес виживання, коли ти борешся сам на сам зі стихією. Це був період, коли Джон Ньютон вперше щиро помолився до Бога. Виживши, він повернувся додому, знайшов іншу роботу та з часом — став пастором. Ця пісня стала свідоцтвом його життя.

  1. Ближче о Боже мій (Nearer my God to thee)

Ця пісня не тільки відображає біблійні наративи життя патріархів, але і стала однією з останніх пісень, яку чули пасажири на борту корабля «Титанік». В 19 столітті англійська поетеса Сара Фулер Флауер Адамс написала вірш «Ближче, о Боже мій». Її натхненням стала історія про Якова, який тікаючи від гніву свого ображеного брата, втратив зв’язок з домом, з обіцяною Богом землею, батьками. Ця пісня передає глибинну віру патріарха після того, як Бог дав Йому сон-втіху, що Він буде поруч. А в 1912 році, коли «Титанік» тонув і люди в паніці намагались вижити, вистрибуючи в океан та б’ючись за шлюпки, група найнятих для роботи на судні музикантів, грала мелодію цієї пісні замість того, щоб боротись за життя. Ви можете проглянути уривок з однойменного фільму про трагедію і те, як це уявив його продюсер.

Християнські гімни — це мелодія нашого життя, сповненого контрастних емоцій горя та радості, перемоги та поразки з пошуком Бога. В піснях наша душа має вивільнення з тілесних кордонів, вона підіймається високо до Бога, щоб віддати Йому хвалу та прийняти Його втіху. З ними ми можемо прослідкувати історію християнства, пережити труднощі, з якими стикались отці віри, та встояти, відкривши вуста в словах хвали.