logo

5 серпня 1886 – українці в США почали видавати першу газету діаспорян

5 серпня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Цього дня 1886 року в Сполучених Штатах Америки вийшов перший номер україномовної газети діаспорян «Америка».

Наші співвітчизники, які емігрували за океан в другій половині ХІХ століття, мали потребу комунікації між земляками та створення організацій і спільнот, які б виражали нашу націоналну ідентичність. Формування української діаспори в Америці супроводжувалося заснуванням громадських організації та створенням україномовних періодичних видань (на той час газети були основним джерелом новин та іншої інформації).

Засновником газети “Америка” був перший греко-католицький священник в США Іван Якович Волянский. Він перетнув океан у 1884 році та оселився у Пенсильванії. Тут священник ініціював створення «Об’єднання братств руських», а також сприяв консолідації українських громад та формування культурного життя українців Америки.

«Америка» регулярно видавалася з 1886 року. Спочатку газету друкували щомісячно, потім раз на 2 тижні, а пізніше стала тижневиком.В газеті публікувалися новини українською мовою, а також різноманітні статті релігійної тематики. Редакцією газети з 1887 року була доручена журналісту і лікарю Володимиру Сіменовичу.

За нею через кілька років почали друкувати «Свободу» (газета виходить і сьогодні) та «Народну волю». В роки Першої світової війни та національно-визвольних змагань саме на сторінках «Свободи» американські українці могли дізнатися новини з України.

Особливістю видання першої діаспорянської періодики був потужний вплив християнських діячів та й тематика статей дуже часто стосувалася релігійних питань. Ця традиція зародилася ще з асів «Америки» і продовжилася в наступні десятиліття.

На початку ХХ століття з’являється чимало релігійно-церковні видання. Так, з 1904 року українські баптисти в США починають друкувати українською мовою «Листочок», греко-католики – «Пастирь», православні – «Поступ» і «Світ». Пізніше діаспорянська преса поповнилася нішовими виданнями (вузькогалузевими професійними та навіть гумористичними).

Загалом з часу виходу у світ першого українського часопису “Америка” і до Першої світової війни на теренах США видавалось понад 30 часописів українською мовою Усі вони відіграли певну роль у житті та консолідації нації. Українці в Америці отримали можливість не лише читати новини, що стосувалися власних громад, але й читати їх рідною мовою. Це було важливо для збереження української культури та ідентичності.