logo

22 серпня 1861 року помер соціальний реформатор Річард Остлер

22 серпня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

22 серпня 1861 року помер соціальний реформатор англієць Річард Остлер. Він отримав прізвисько «фабричного короля» за проведення гучної кампанії зі зменшення кількості робочих годин до десяти, що було закріплено спеціальним Актом 1847 року.

Народився Річард в Лідсі в родині власника фабрики білизни. Виховувався в школі «моравських братів», де його навчили бути сміливим і «нічого не бояться, крім гріха». Коли він побачив виснажливу роботу дітей на англійських фабриках і фермах, Річард не зміг далі миритися з цим і почав боротьбу за обмеження робочих годин для дітей, а пізніше і для дорослих.

Спочатку його стаття в газеті викликала громадські дебати, які призвели до обмеження роботи дітей до 11,5 годин на добу. Але Остлер на цьому не зупинився. Він активно підтримував також боротьбу проти рабства. За свою соціальну реформістського позицію Остлер був звільнений з роботи наймачем і кинутий до в’язниці за борги. Під час трьох з половиною років ув’язнення він написав свої знамениті тритомні «Fleet Papers», збірник нотаток, статей і памфлетів, де піднімав соціальні питання.

Його претензії були підтримані в Палаті представників лордом Ешлі і одним із зачинателів чартизму Майклом Седлером. Боротьба розтягнулася на кілька років до 1847 року, коли добова норма роботи була законодавчо обмежена на рівні 10 годин.

У 1850-ті рр. Остлер видавав щотижневу газету «Дім». У своїх публікаціях Річард часто підкреслював, що свої переконання спирає на Біблію і вважає, що Бог знав соціальні закони краще за Мальтуса, і тому ніщо не може скасувати біблійні приписи про співчуття пригніченим. Остлер був переконаний, що егоїзм грішної людини привів би суспільство до загибелі, якби не обмеження і закони Божі. Він вважав, що якби питання робочих Англії розглядалися відповідно до біблійного закону, а не за законами «політекономії», то їхні економічні проблеми зникли б.

Активність таких реформаторів як Остлер, позиція багатьох священиків (методистів, квакерів, моравських братів та ін.) вела до реформування соціальних відносин в Англії, зменшуючи напруженість між багатими і бідними, власниками майна і працівниками, що зберегло Англію від революції, яка відбулася в Росії.