logo

2 вересня 1973 року помер відомий англійський письменник Джон Толкіен

2 вересня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

2 вересня 1973 року помер відомий англійський письменник Джон Толкіен, який вважається одним із творців жанру «високе фентезі» за свої твори «Хоббіт», «Володар перснів» і «Сильмариліон».

Джон народився в 1892 році в англіканській сім’ї в Південній Африці, де його тато працював службовцем банку. Цікаво, що одного разу він був викрадений темношкірим хлопчиком, який захотів показати його жителям свого села, а ще колись його вкусив тарантул, але няня вчасно помітила це і зуміла висмоктати отруту з рани. Ці випадки могли забрати життя хлопчика, але Бог мав для нього велике призначення.

Навесні 1895 року Джон разом з матір’ю і братом переїжджає до Англії, а тато помирає через рік після цього. Втративши батька, сім’я Джона жила незаможно, тому він не був зніженим хлопчиком. Він любив гуляти околицями і милуватися природою, а також читати казки і легенди.

Мати Джона в 1900 році перейшла в католицтво, чим викликала погіршення відносин з родичами-протестантами. У 10-річному віці Толкіен навчався в католицькій школі св. Філіпа, де йому допомагав священик Франц Ксав’єр Морган. Особливо його роль вихователя посилилася, коли в 1904 році померла мати Джона і він залишився повним сиротою.

У 1908 році хлопчик оселився в гуртожитку, де познайомився з дівчиною-сиротою Едіт Брат з англіканської сім’ї. Джон закохався в неї і завалив один з іспитів, після чого йому було заборонено зустрічатися з дівчиною і відправлено до школи Короля Едварда. Там він з друзями створив «Чайний клуб і товариство англійської мови» з метою свідчення про Бога і Його правду. В одному з перших записів у його щоденнику на Різдво 1910 року можна прочитати: «Боже, допоможи мені, бо відчуваю себе слабким і втомленим».

Джон мав велику зацікавленість у мовах і під час навчання в школі вивчав німецьку, французьку, грецьку, латинську, давньоанглійську, іспанську, валлійську і готську мови. Саме любов до мов і читання допомогли йому пізніше в складанні цікавих сюжетів своїх оповідань, так що для деяких з них він сам придумував нові мови (на кшталт мови ельфів). Пізніше він засвоїв ще більше десятка мов.

Близько 1911 року Толкіен почав відвідувати Оксфорд, брати участь у дебатах і створив свій дискусійні клуб. У цей час Джон зумів переконати Едіт Брат перейти в католицтво і одружився з нею. У 1916 році Джон потрапляє на війну, а з неї до лікарні, де починає писати свій перший твір «Сильмариліон».

У 1918 році він з дружиною і маленьким сином поселяється в Оксфорді, де працює над новим словником англійської мови. У 32 роки він став професором мовознавцем в університеті Лідса, а потім професором Оксфорда. У той час, коли від професора вимагалося прочитати тільки 36 лекцій на рік, Джон прочитував 136, отримуючи від цього велике задоволення разом із слухачами.

Толкіен вірив, що ми живемо в грішному світі і мав покірний дух, що відповідало його християнському вихованню. В Оксфорді в 1926 році Толкіен познайомився з Клайвом Стейплзом Льюїсом, з яким разом був учасником зустрічей літературного клубу «Інклінгів» у трактирі «Орел і дитина», на яких обговорювалися нові літературні задуми і твори. «Інклінгами» були тільки чоловіки, тільки християни і тільки консервативних поглядів. Саме Толкієн, який був переконаним християнином вплинув на навернення Льюїса, який спочатку не вірив ні в одну з релігій, а Бога вважав витвором людей. Однак під впливом розмов з Толкієном Льюїс став християнином і пізніше буде багато свідчити про свою віру як через свої твори, так і виступаючи на лондонському радіо.

Толкієн провів своє життя у скромній манері середнього класу, багато жертвуючи грошей на благодійність, особливо після успіху «Володаря перснів». Життя письменника зупинилося, коли йому був 81 рік.